Solstice Coil

[ רוק - 2001 ]

ביוגרפיה

הלהקה הוקמה בשלהי 2001 בעקבות מפגש של שיר דויטש וגיא מתיתיהו, שהכירו זה את זה במקרה דרך חדר צ'אט באינטרנט. לאחר חיפושים רבים ומפגשים עם הרבה מוסיקאים, מצא שיר מכנה משותף עם גיא שהתבסס על אהבתם  לרדיוהד, פינק פלויד, מיוז, דרים תיאט'ר ועוד. השניים החלו לעבוד ביחד עם גיטריסט אחר, מכר נוסף של שיר מהאינטרנט, על כל מיני שירים, רובם קאברים וחלקם שירים מקוריים של שיר ושל גיא, אך הכיוון לא התאים לאותו גיטריסט והוא מיהר לעזוב את הלהקה, והצמד נאלץ לחפש שוב אחר נגנים. בעת שהותו של גיא בחופשה בארצות הברית, שיר סרק את כל פורומי המוסיקאים בארץ, ומצא את הגיטריסט עופר וישניא. השלושה עבדו במשך שלושה חודשים על חומרים מקוריים וקאברים למיוז ורדיוהד, ובחנו כמות בלתי נספרת של מתופפים, עד אשר יום אחד הגיעו לחדר חזרות ונתקלו באופן מפתיע בהרכב של גיטריסט שנבחן פעם ללהקה ועקב הברזת המתופפת שהייתה אמורה להיבחן באותה החזרה, נגנב המתופף אורי גולדברג מאותו הרכב.

כעת להקה שלמה, מיהרו המוסיקאים הנלהבים לעבוד על עוד שירים על מנת להגשים את ייעודם כלהקה מופיעה. הלהקה קיימה את הופעת בכורה שלה ב-23.2.2002 במועדון הלילה ה-13 והמשיכה להופעה נוספת במכבי מיוזיק פאקטורי, כאשר החומר המנוגן הורכב משירים מקוריים ומהקאברים הנ"ל. תגובות הקהל, שהיה מורכב בעיקר ממשפחה וחברים, היו מעורבות, והובילו את חברי הלהקה למסקנה שמשהו חייב להעשות על מנת שהלהקה תמשוך את תשומת לבם של הקהל הרחב. נעשה מאמץ משותף להשתפר והעלות על הרמה המוסיקלית של הלהקה, אבל גיא לקח את זה יותר מדי רחוק. עקב אימונים מאמצים יתר על המידה וטכניקה לא נכונה, גיא פיתח דלקת גידים, וכך למעשה השיג את ההיפך מהרצוי. הלהקה שקעה בתרדמת של כמה חודשים ונותרה פעורה לחלוטין כאשר גיא הודיע שהוא עוזב לגור בבית אביו בארצות הברית.

הלהקה התקשתה למצוא מחליף לאחד מחבריה המקימים ועבדה עם כמה נגני בס שונים, עד שמצאו את הבסיסט הבאר-שבעי, דרור "שוקו" פאר. באותה תקופה התחילה הלהקה לעבוד על רעיון שנראה קוסם ומקורי באותה התקופה, הופעת מחווה לרדיוהד. לאחר חיפושים שנעשו במקביל, הצטרף שי ילין ללהקה בעמדת הקלידים. מופעי המחווה זכו להצלחה מסחררת. ההופעה הראשונה, שהתקיימה ב-13.2.2003 בהייניקן הבימה קלאב, מילאה את המקום ב-240 אנשים ורבים נוספים נותרו בסוף. הופעה נוספת במועדון הבארבי בתל אביב הביאה 250 אנשים. המחווה לרדיוהד גם סיפקה ללהקה גישה מעבר לאזור המרכז וההופעה שהתבצעה בסיטי הול בחיפה כמו כן נחלה הצלחה יחסית.

אף על פי שהמשיך לעלות לבמה עם סולסטיס, התברר די מהר ששוקו לא השתלב בעבודה על החומר המקורי של הלהקה. כבר אחרי ההופעה הראשונה, הודיע שוקו על רצונו לעזוב את ההרכב, אם כי הסכים להישאר לכמה הופעות מחווה נוספות. המחסור בבסיסט והעובדה שהופעות המחווה תפסו את רוב הזמן הפנוי של הלהקה, הביאו לעיכוב בהתפתחות החומר המקורי, שלמעשה נמצא בהמתנה במשך כל אותה התקופה. מצב זה, והקריאה של חלק מהקהל והמבקרים נגד "תופעת הקאברים" הביאו את הלהקה לתחושה של תסכול. מצב זה השתנה כאשר גיא מתתיהו הודיע שהוא חוזר לארץ והראה נכונות לחזור ללהקה. הלהקה ביצעה את מופע המחווה האחרון לרדיוהד ב-5.9.2003 עם שוקו וגיא הן יחד.

הלהקה התחילה לעבוד במרץ על חומר מקורי חדש, הפעם כולו באנגלית. חלק מהשירים, כגון Confined ו-Deep Child כבר עובדו בתקופת המחווה לרדיוהד ואפילו נוגנו במהלך ההופעות הללו. עד מהרה התברר שהחומר המוקדם של סולסטיס לא תואם את הקו המוסיקלי החדש, וכל אותם שירים נגנזו. בתחילת 2004 הלהקה הקליטה את הסינגל הראשון שלה "Confined" באולפן של חדר החזרות הקבוע שלהם, "לייבו סטודיו" בכפר סבא. בהקלטות הושקעו יותר משלושים שעות אולפן, מה שהוביל לתוצר סופי מספק אך גם לחור בכיס. הלהקה הציגה את הסינגל בהופעת הבכורה של החומר המקורי החדש ב-10 לינואר, ושינתה את שמה ל Solstice Coil, על מנת להימנע מכפילויות. ההופעה התקיימה בבית ספר רימון, שם שיר למד במשך תקופה קצרה מאוד.

התקווה שמופעי הקאברים שהלהקה ביצעה בשנה שלפני כן יספחו קהל להופעות של החומר המקורי התבררה ככוזבת. לאחר שתי הופעות כושלות מסחרית בהייניקן הבימה, חברי הלהקה הבינו את הקושי בהבאת קהל להופעות בישראל. הם עברו להופיע במקומות יותר קטנים כגון מועדון הפטיפון והצטרפו לארגון Misc, המקדם להקות ישראליות ששרות באנגלית. במקביל, נעשה ניסיון להקלטת דמו, כאשר תופים הוקלטו באולפן של המורה לתופים של אורי, אורן אבישר, וכל שאר הכלים הוקלטו באולפן הביתי המתגבש של שי. התוצאות הפתיעו את חברי הלהקה לטובה, והם מצאו את הפוטנציאל של ההפקה העצמית, אשר סייעה להם, בין היתר, לעבוד ללא הגבלת זמן ולעבד את השירים ליתר שלמות. הם החליטו להקליט עוד ארבעה שירים בצורה זו, כאשר התופים הוקלטו באולפני "הגרוב", ולהפיק דמו של שישה שירים, אותו ישלחו לחברות תקליטים שונות על מנת לנסות להשיג חוזה הקלטות ולהשלים אלבום באופן מקצועי.

אורי, שלא היה מרוצה מהקלטת התופים בשיר Even Poets Die, דרש שהם יוקלטו שוב. הפעם, פנתה הלהקה להקליט באולפני "סביון" בבית חנן. האיכות העליונה של הקלטה זו גרמה ללהקה להחליט להקליט את כל התופים מחדש באולפן זה. בנוסף, מומחיותו של שי בתור טכנאי סאונד הלכה והתמקצעה, ולאט לאט הגיעו חברי הלהקה שיש באפשרותם להקליט אלבום שלם, באיכות מקצועית, בעלות יחסית נמוכה וללא תמיכה של חברת תקליטים או התערבות של אנשים חיצוניים.

לאחר שנה של התפתחות, הופעות והקלטות, הסתמן שגיא שוב אינו משתלב בלהקה, ונראה מחויב יותר ללימודי הפסיכולוגיה שלו באוניברסיטה. בהחלטה הדדית, עזב גיא את הלהקה, בדיוק לפני תחילת ההקלטות המחודשות. למרות החששות מהעיכוב, הלהקה לא נסוגה מצעד בלתי נמנע זה, והתחילה שוב בחיפושים קדחתניים בעקבות בסיסט חדש. לאחר כמה מועמדים, הם מצאו את דיאגו אולשנסקי, בסיסט מנוסה ומיומן עם חמש עשרה שנה של ניסיון, אשר עלה לארץ מארגנטינה בסוף המאה העשרים. תרומתו של דיאגו ללהקה הייתה אדירה והקפיצה אותה כמה רמות למעלה.

אלבום הבכורה של הלהקה, 'A Prescription for Paper Cuts', יצא באופן רשמי ב21 לספטמבר, 2005. ב-1 לאוקטובר ביצעה הלהקה את מופע השקת אלבום הבכורה, והכריזה באופן רשמי על צירופו של אהרון ליבר מלהקת Behind the Sun כחבר רשמי בלהקה. האלבום זכה לביקורות טובות בארץ ובעולם, ואפילו קיבל את תואר "אלבום החודש" באתר הגרמני Babyblaue ובאתר הברזילאי progressiverockbr. השיר Photosensitivity, שפותח את האלבום, זכה לתשומת לב רבה באתר המוסיקה הבינלאומי, Garageband, שם הגיע השיר לTop 5 במצעד, ואף זכה בפרסים רבים. הלהקה צפויה לצאת לסיבוב הופעות אירועי באוקטובר-נובמבר 2006.

שירה, גיטרה

שיר   דויטש

גיטרה

עופר   וישניא

באס

גיא   מתתיהו

באס

דיאגו   אולשנסקי

באס

דרור   פאר

קלידים

שי   ילין

תופים

אורי   גולדברג

גיטרה

אהרן   ליבר

דיסקוגרפיה

A Prescription For Papercuts

רשימת שירים