אבישי כהן (2)

[ ג'אז ובלוז ]

ביוגרפיה

אבישי כהן (הבאסיסט, לא להתבלבל עם החצוצרן) היה אחד מראשוני מוסיקאי הג'אז הישראלים שעשו את זה בגדול בניו-יורק. הצלחה זו כוללת השתתפות בפרוייקטים עם השמות הכי גדולים, הקלטת אלבומי סולו ואפילו ייסוד לייבל משלו. סגנונו מכיל את העירוי המוצלח בין מוסיקה מערבית ומזרחית ואת הנוסחא המולטי-ז'אנרית המוצלחת של ג'אז, רוק, פופ, Fאנק, לטינו וקלאסי, שבעטיים זכה לתארים מפליגים ברחבי העולם (Time Out London, The New Yorker וכו'). לא לחינם דורג ברשימת 100 הבאסיסטים המשפיעים ביותר בעולם עפ"י המגזין Bass Players.

כהן למד את מלאכת הבאס בישראל אצל המאסטרו מיכאל קלינגהופר באקדמיה למוסיקה והאומנויות ובארה"ב במכללת סנט לואיס. ב-1992 עבר לעיר הגדולה, שם המשיך להשתלם במוסדות המוסיקה המקומיים, ובעקבותיהם החל לנגן עם מספר אקטים מקומיים כאבל רודריגז (לאטין ג'אז) ודניאלו פרז (טריו ג'אז). ב-1996 התקדם והפך לחבר מן המנין בלהקת הליווי של צ'יק קוריאה הגדול. כהן המשיך עם קוריאה עד 2003 ואפשר להבחין בנוכחותו הבולטת במארז הענקי של צ'יק קוריאה "Rendezvous In New York" שיצא על גבי 10 תקליטורי די.וי.די.

בסיום התקופה עם קוריאה שיתף פעולה עם בובי מקפרין, רוי הארגרוב, הרבי הנקוק ואפילו הקליט עם כוכבת הסול-פופ אלישיה קיז. כמו-כן, ניגן עם הפילהרמוניות של ישראל ולונדון. שפע הפרוייקטים הביאו להחלטה להקים לייבל משלו, Razdaz Records, שבו הוציא את אלבומיו "Lyla" ו-"At Home". את גרעין הטריו שלו משלימים סאם בארש (קלידים) ומארק גיליאנה (כלי הקשה), לצד שיתוף פעולה פורה וארוך ימים עם עמוס הופמן, עמו הקליט את שלושת אלבומיו הראשונים (Adama, Devotion, Colors). ב-2006 הוציא את Continuo, אלבום הסולו השביעי שלו, שזכה לביקורות מפרגנות בעולם.

2008 היתה שנה פוריה מאד עבורו. תחילה שיחרר את האלבום Gently Disturbed, אך מאוחר יותר אותה שנה הפתיע בגדול: "שעות רגישות" הציג את אבישי כהן הסולן - ולא פחות מכך - המתחזק. נסיון הבכורה שלו לייצר אלבום ג'אז-פופ בעברית, המשלב חידושים לקלאסיקות מסורתיות ופיוטים, כולל שירה שורשית ולדינו (הוא אף שילב קטע מפיוט של סבו מתוך הקלטה רעועה על גבי סלילים מתפוררים שמצא בבוידעם. אף אמו נותנת קולה בביצוע ל"פונצ'ה פונצ'ה"). האלבום זכה להצלחה גדולה בארץ, גם הודות לעזרה מצד אורחי האלבום (דין דין אביב ב"צעדי", דנה עדיני ב"יד ענוגה", אדם שפלן ועוד).

דיסקוגרפיה

As Is ... Live At The Blue Note

רשימת שירים

אני מאמין (שחקי, שחקי)

רשימת שירים