אודליה דהן

[ ג'אז ובלוז ]

ביוגרפיה

מועדון הצוללת הצהובה מקיים בירושלים סצינה ייחודית, אפיינית אך לו, כמעט בועתית, המצמיחה מתוכה אמני והרכבי ג'אז ומוסיקת עולם ששמעם לא יוצא כמעט מחוצה לה. אחד מהז'אנרים אותו הוא מטפח בעמל רב הוא המוסיקה הדרום אמריקנית על כל גווניה - ניו ג'אז לטיני, קובנו וסלסה למשל. אודליה דהן היא אחת מהזמרות העולות והמוכרות בסצינה הזו, הגם שהיא לא בוחלת בז'אנרים נוספים כגון לדינו וג'אז קלאסי.

באופן מפתיע, ראשיתה של הקריירה של אודליה עם אחד מההרכבים החלוציים של הטראנס בארץ - פישנזון. ב-1996 שרה באלבומם היחיד חלום מכושף (פונוקול). אולם עולם הטראנסים לא קרץ לה ובמהרה מצאה עצמה בעולם הלטינו. ב-2000 חברה בהרכב סלסה דל בריו,  שהוביל עמי בליטי. ההרכב ניגן סלסה טהורה מפוארטו ריקו בלבד, אך לא שרד ימים והתפרק במהרה. אותו זמן חדל מפעילותו גם הרכב הלטינו-פופ הנודע אטרף ודהן חברה (גם בחיים) אל זוהר כחילה, קלידן הלהקה.

ב-2001 הרים הצמד הרכב בשם "אודליה והמונטונוס", שאמנם נוסד כהרכב מקורי בעברית, אך החיבה לסלסה משכה אותם לביצוע גרסאות סלסה ללהיטי הז'אנר הידועים. ההרכב (עם דולב סלומון על הבאס, יוני אלוש על כלי הקשה, דן דויטש על סקסופון, דני אללוף על חצוצרה, צבי רוזנבלט על התופים ואלה דהן כזמרת ליווי) משך את תשומת לבו של אצ'ה בר, ממנהלי הצוללת, שהחליט להשקיע בהם כאחד מחמישה פרוייקטים מסובסדים שיעדם הסופי הוא הקלטת אלבום, שלא נודע אם אכן יצא.

ב-2004 השתתפה בפסטילדינו, תחרות בינלאומית בה זכתה במקום הראשון עם השיר Deshame Entrar. בהמשך הגישה תכנית ברדיו ירושלים שהציעה סלסה בלבד. ב-2007 חברה לאנסמבל הצוללת הצהובה (הסקסופוניסט ירון מוהר, הפסנתרן איתי רוזנבאום, הגיטריסט אצ'ה בר, הבאסיסט גיא לוי ונגנים מתחלפים, ביניהם מאיה בלזיצמן, גליה חי, חן שנהר, לינור כץ, אסף מעוז, שרון כהן ועוד) עבור פרוייקט שביצע יצירות מקוריות מאת רוזנבאום, המושפעות מברטוק וסטרוינסקי מחד ומלדינו ומוסיקה היספנית ולטינית מאידך. הרכב זה כן הקליט אלבום - סוליקה יצא רשמית בלייבל המועדון ב-2008.

דיסקוגרפיה