אורי קליאן

[ רוק ]

ביוגרפיה

לאחר יותר מעשור של פעילות כחבר בהרכבים (שבכמה מהם הוביל), החליט אורי קליאן להפסיק לתמוך באחרים ושהבשיל הזמן לשאת את שמו לבד ובצדק. מניותיו של קליאן ברוק המקומי רבות. לראשונה הוזכר שמו בתקופת התיכון שלו, אז הקים עם שי נובלמן להקה "שנשאה את השם המביך" (לדברי נובלמן) פורקי והמפץ הגדול. הלהקה הופיעה פעמיים לפני שפיטרה את הזמר (בהופעה השניה הם נקראו קונספט) ושי תפס את מקומו. בהופעה השלישית הם כבר שינו את שמם לג'וני הכבאי. הלהקה הפכה ללהקת "רוקסן" מיתולוגית וזכתה לשבחים רבים ממבקרי מוסיקה. היא התפרקה אחרי הופעה בבית הספר לטבע בשדה בוקר ב-1993.

ב-1994 שימש כגיטריסט בהרכב זניח וקצר ימים בשם כת הקטן לצד המתופף יוני טננבאום והסולנית שמרית זיו. ב-1995 היה שותף בהרכב המי-יודע-כמה של השפן הנכון, אבל היצרני שבהם. קליאן היה הבאסיסט בלהקה (שאותה השלימו אריאל קרס בשירה, בס וגיטרות ואביב ברק בתופים) והקליט עמה את אלבום הבכורה, "השטרודל האנושי" (הד ארצי). למרות דשדושים נוספים בפעילות הלהקה, שותף קליאן גם ב-2000 בהרכב המי-סופר-איזה של הלהקה. שיתוף הפעולה עם אביב ברק נמשך גם בהרכב הבא בו ניסה את מזלו, Minute Decisions, שהקים ב-1997. קליאן היה הסולן והגיטריסט המוביל, ירון שראל תרם באס ונעם ינקלביץ' שימש כקלידן. כעבור שנה חבר להרכב רוק רך נוסף, העונה לשם הההולם רוך.

רוך הוקמה ב-1998 ע"י שני חברים מקיבוץ גונן, גידי דבוש וארז לבנברג. קליאן הצטרף אליהם עם המתופף ניר מנצור ויחד הקליטו את אלבום הבכורה, מקום בתוך ההרגשה (BNE). הלהקה הופיעה בהצלחה ברחבי הארץ אך למרות הכנות לאלבום שני, זה מעולם לא יצא לפועל. קליאן לא המתין זמן רב. בהחלטה של רגע, שינתה Minute Decisions את שמה לחופש. ינקלביץ' המשיך לפעול בה, הפעם עם אייל ויינטראוב (בס) וליאור זוסייב (תופים). חופש הקליטה אלבום בכורה אפונימי ב-2004 (NMC), כאשר קליאן אחראי בלעדי על כל המילים והלחנים בשירים (למעט "קום", אותו הלחין עם ינקלביץ'). חופש הופיעו בפסטיבל בומבמלה 2004 והמשיכו לפעול לפחות עד 2006.

ב-2004 הצטרף קליאן אל זוסייב להרכב הליווי של שלמה ("קובש") קובה, שלמה ומועצת החכמים. זוסייב החליף בלהקה את ז'אן ז'אק גולדברג האגדי. קובש, שנודע כאיש הסף של מועדון הבארבי, הופיע עם המועצה כשנה והספיק להקליט שני אלבומים, שמעולם לא ראו אור. בנובמבר 2005 הלך לעולמו עקב התקף לב.

ב-2007 החליט סוף סוף לצאת החוצה עם חומרים אישיים מקוריים. לאחר סבב הופעות במועדונים קטנים בתל-אביב, השלים הקלטת אלבום בכורה, "מחשבות למחיקה". באלבום מנגן קליאן על רוב הכלים וגם הפעם אחראי על כל השירים והלחנים, למעט גירסת הכיסוי ל"עכשיו הכל בסדר" של יהודית רביץ. באלבום מתארח אבי בללי (מתהילת נקמת הטרקטור) בדואט "תן לעצמך לאהוב".

דיסקוגרפיה

מחשבות למחיקה

רשימת שירים

תן לעצמך לאהוב

רשימת שירים