אורלי פרידר

[ האזנה קלה ]

ביוגרפיה

מ-2005 ואילך קיבל הדאב הישראלי פוש רציני קדימה. המשוגעים לדבר ידעו היכן להשיג את החומרים שלהם (תת מודאב, חיים לרוז ועוד), אך חזרתם ארצה של מספר אמנים אחרי התחככות לא קצרה בחו"ל כיוונה שוב את הזרקור לז'אנר הנעלם הנ"ל. אלון אדירי (נש) שב ארצה לאחר מסעי הופעות חובקי עולם עם ההרכב הבריטי דאב סינדיקט, יוסי פיין והאקסנטריקס סאונד סיסטם חזרו באותה שנה עם אלבום חדש לאחר הצלחה מעבר לים וגם אורלי פרידר שבה אל התודעה עם אלבום משלה.

פרידר הפציעה ב-1997 כאשר הקימה עם אחיה שרון בוזין את להקת אאורה, שהתמקדה במוסיקת עולם אלקטרונית (בלהקה היו גם יעל אופנבך, מאוחר יותר בברירה הטבעית, ויובל מסנר, לשעבר טאטו). אלבום אפונימי יצא בלייבל מגדה מבית האזן השלישית ב-1999 ולאחריה התפרקה הלהקה. פרידר נעלמה לתקופת מה מהנוף המקומי, עסקה בהוראה לפיתוח קול אך מאחורי הקלעים המשיכה להתעסק במוסיקה. היא הקימה את united force of dub, קולקטיב אמני דאב ישראלים שכולל בין היתר את החברים המוזכרים לעיל (אדירי, תת מודאב), ופעלה לקדם אמני דאב ישראלים בחו"ל במסגרת הלייבל הצרפתי Musical Riot.

ב-2006 הקליטה פרוייקט דאב / דאנסהול בשם Blondub Sexy Sound שבמרכזו מסר כנגד שקר היופי כאידיאל. החומרים באלבום (שהופק על ידה ובמשותף עם אלי אברמוב) מקוריים שלה והוא כולל ארבעה שירים ושלושה רמיקסים  - שניים של יוסי פיין ואחד של Sir Larsie I. שני הממקססים הללו נוטלים חלק גם באלבום הבכורה שלה, "Venus in Dub", שצפוי לצאת ב-2007. זהו אלבום רמיקסים בו משתתפים אמני דאב נוספים כגון Dubwiser, ויברוניקס הבריטים, Dub Rogue הברלינאי ועוד.

דיסקוגרפיה