אייל אלטברג ואכסנית הזמן

[ רוק - 1991 ]

ביוגרפיה

אייל אלטברג הוא זמר / יוצר מיקנעם, בעל סיפור חיים לא פשוט שהשיבו לעולם המוסיקה לאחר התנתקות ארוכה. כבר בגיל 17 הקים את להקת "אכסנית הזמן" (1991), אולם השירות הצבאי קטע את הקריירה המוסיקלית ומהלך השירות הצבאי הקשה הרחיקו עוד יותר.

בראיון לרועי הר אבן למקומון חיפאי, סיפר אלטברג כי הוא גויס ליחידה מובחרת ששירתה בעזה. הווי החיים בדרום, בין כדורים שורקים ומתקפות טרור, הפכו אותו ל"קילר" כהגדרתו. באחד מן הימים נפצע קשה ברגלו לאחר שהנגמ"ש בו היה התהפך. פעמיים נאלצו לשבור את רגלו מכיוון שהשבר לא התאחה כראוי. לאחר שחרורו מהאשפוז וכעבור מקרה מוות נוסף של חבר בתאונת דרכים השתנתה תפיסתו את החיים ולכן שוכנע למצות את כשרונו כל עוד הוא איתנו ולשחרר את הטראומות דרך המוסיקה.

אלטברג הוא חלק משבט גדול של נגני דרבוקות, גיטריסטים וחלילינים, שנקרא "שבט מוריה", שבט של שבעים איש מכל הארץ שמתכנסים במערות בטבע, על חוף ים המלח על הדשא בתל אביב, "עושים הילולות גדולות, רוצים להביא הארה לעולם". את השבט הקים יחד עם חברו המתופף ישראל קוזצ'י, שנותר עמו בגלגולים הבאים של אכסנית הזמן. שבט זה הפך עם הזמן לחברת הפקות עצמאית, ובמסגרתה הקליט אלבום בשם "סדום ועמורה", שנושאיו נוגעים בהווית הישראליות המחורבנת למדי, תמונת מצב קשה, ישירה, טראומטית משהו של ארץ אוכלת יושביה. באלבום מנגנים עם אלטברג ישראל ושאול קוזצ'י (תופים וגיטרה בהתאמה) ודיויד ג'ונסון, באסיסט מקיבוץ הזורע. האלבום יצא ב-2004 ולאחר צאתו הופיעה מספר פעמים, בין היתר חיממה את נקמת הטרקטור בפסטיבל בומבמלה באתה שנה. אותו הרכב, אגב, הקליט סינגל עלום תחת הכותרת "שאולי ובני הבית", כאשר שאול הוא הסולן.

שירה, גיטרה

אייל   אלטברג

גיטרה

שאול   קוזצ'י

באס

דיויד   ג'ונסון

תופים

ישראל   קוזצ'י

דיסקוגרפיה