אליזט

[ מוזיקת עולם / אתנית ]

ביוגרפיה

מאז האלבום הסנסציוני של כספי והחברים "ארץ טרופית יפה", מיעטו לעסוק במוסיקה הברזילאית (והדרום-אמריקאית בכלל) בארצנו, על אף פופולאריות גואה של מועדוני ריקודים לסמבה, בוסה נובה ולמבדה. אליזט, יבוא אישי מברזיל, מביאה לאינדי המקומי צבעים אמיתיים ממקור ראשון, ועושה זאת בהצלחה.

אליזט רטר נולדה בסלוודור וגדלה בריו דה ז'ניירו. אביה שירת בחיל הים הברזילאי ובנדודיהם ממקום שירות אחד לשני, גבר אצלה לעתים רגש הצוענים. היא סיפרה כי "הצבעים שאני זוכרת מילדותי הם כחול וירוק. הכחול של הים והשמים של ברזיל והירוק של הג'ונגל שגרנו בקרבתו ושנהגתי לשחק בו כמו ילדת 'מוגלי' קטנה".

מעולם לא למדה מוסיקה באופן פורמלי אך הקשיבה להכל: רוק, בוסה-נובה, סמבה, רגאי, מוסיקת עולם ועוד. היא הגיעה לישראל בעקבות האהבה בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה. בתחילה עבדה כרקדנית בלהקה ברזילאית במשך 5 שנים. בתום התקופה הציעה את שרותיה כמורה לריקודים ברזילאיים לעיריית ת"א והתקבלה. לדבריה, האהבה והתמיכה שקיבלה מתלמידותיה העניקו לה את הדחיפה לקראת השלב הבא בחייה – כתיבת השירים. תחילה תירגמה מנגינות פורטוגזיות לעברית ולבסוף החלה לכתוב מוזיקה לשירים מקוריים.

היא החלה לשיר בקפה קטן ברחוב שינקין בת"א מדי שבוע יחד עם גיטריסט מאורוגוואי בשם מרטין עד שמשטרת ההגירה תפסה אותו ללא ויזה והוא גורש חזרה לארצו. לאחר זמן קצר פגשה את רוסטיק לרמן (קלידן וחלילן), רון לאור (גיטריסט) ורוני בן-עזרא (מתופף), ששימשו כלהקת הליווי שלה. אלבום הבכורה שלה, 'לוארי קפה', יצא ב-2004 בלייבל פוך. האלבום מורכב הן מבלדות רגשניות ('לוארי קפה', 'לפעמים', 'samba du sofrer') והן משירי סמבה מקפיצים ('חושבת על פזמון'). השיר הבולט בו לטעמנו הוא 'באמצע המעגל', המביא משהו שונה לגמרי מכל שאר השירים באלבום בפרט ובנוף המוזיקה הישראלית בכלל, הן מבחינת הכלים הייחודיים, הלחן והמקצב. אליזט עשתה את השיווק ויחסי הציבור שלו בכוחות עצמה. כמו כן, היא אחראית על כל המילים והלחנים בו, הממזגים מקצבים ברזילאיים עם מילים עבריות. העיבודים נעשו ע"י מוזיקאים מהלהקה וע"י אלון אוחנה, איתו עבדה על אלבומה השני. במהלך 2004 שיחררה שני וידאו קליפים לערוץ 24.

היא שיתפה פעולה עם לא מעט אומנים ישראלים בפרויקטים שונים: סי היימן, בצלאל אלוני, עידן רייכל, אלי שי, אורי ברכה ועוד. ב-2006 הוציאה את אלבומה השני "געגוע", שהוקדש לזכרו של אהוד מנור. מעבר לכתיבה וללחנים, היא השתתפה בכל שלבי העיבודים וההפקה באלבום זה. במהלך השנה הופיעה בכל שלושת הערוצים הגדולים: היא הופיעה בטקס נעילת המכביה (שודר בערוץ 1), הוזמנה לשיר בתכנית "רוקדים עם כוכבים" (ערוץ 2) ולבסוף התארחה בתכנית הראיונות "זה הסיפור שלי" בהנחיית שירה פליקס (ערוץ 10). בסוף השנה התארחה בשיר "ונרקוד" באלבום הבכורה של דניאל זילברשטיין. כמו כן נכללו שניים משיריה בפסקול הסרט "הבועה" של איתן פוקס וגל אוחובסקי.

ב-2007 יצא אלבום רמיקסים לשיריה משני אלבומיה הראשונים, שעורר עניין בעיקר בחו"ל. בארץ, לאחר שהוגדרה כ"נינט של הברזילאים", השתתפה בפרוייקט משותף עם המשורר אבי אליאס. הסינגל הראשון שהופק מתוך פרוייקט זה נקרא 'עצמת עיניים בנימין' (מלים: אליאס, לחן: אליזט), שנכתב אודות החייל בנימין אברהם ז"ל שנרצח ונשבה בשבי החיזבאללה וכמסר לשחרור החיילים השבויים שנותרו בזמנו בכל מחיר. באוגוסט יצא הסינגל "Thinking About You", הראשון מתוך האלבום הרביעי ולראשונה באנגלית. בשיר המשיכה לשתף פעולה עם הראפר סמיילי (שהשתתף בשיר ובקליפ 'בליבי כאב' מהאלבום 'געגוע').

ב-2008 החלה לטפח גם את הקריירה האלקטרונית שלה, שהתאפיינה בשיתופי פעולה עם תקליטנים בינלאומיים. הסנונית הראשונה היתה הסינגל Voce e Minha Fantasia עם DJ Hot Hands השוייצרי. אחריו שוחרר Hot Shot עם ה-DJ דומיניק פרוג'ה, אקא Dr. Drummer.

2010 ראה שיתוף פעולה עם עופר ניסים בשירו "Million Stars" (לצד Epiphony) בו תרמה קולות בפורטוגזית, רגע לפני צאת אלבומה השלישי בעברית, הצבעים שלי. האלבום הופק ע"י אליזט ובשיתוף המפיק הישראלי-ברזילאי אבי לוין. חציו הוקלט בארץ וחציו בברזיל וכך גם שיריו - חציים בעברית וחציים בפורטוגזית.

דיסקוגרפיה

עצמת עינים בנימין

רשימת שירים

לשמור על האושר

רשימת שירים