אנסמבל קלטאן

[ מוזיקת עולם / אתנית ]

ביוגרפיה

המסע הקלטי של להקת קלטאן התחיל כשאיריס איל וגיא קרק, שני מוסיקאים (וזוג בחיים) שמרבים להופיע ברחבי העולם עם "ימי הבינתיים" ופרוייקטים אחרים שלהם, הגיעו לאירלנד והביאו אתם את המוזיקה המופלאה ששמעו שם. מאז חזרו לשם כמה פעמים והגיעו גם למחוזות קלטיים נוספים - סקוטלנד, ברטאן (צרפת) וגליסיה (ספרד).

יחד עם גלי גליקמן (חלילים איריים) הם עיבדו את המוזיקה להרכב שכולל נבל קלטי, גיטרות וכלי מיתר, חלילים איריים, מלודיקה וכלי הקשה; הרכב הכלים הזה נחשב יוצא דופן אפילו באירלנד, שם הפך הנבל אמנם לסמל המדינה, אך מאז הכיבוש הבריטי נעלמו כמעט כל נגני הנבל ונדיר למצוא אותו משתלב בלהקות המקומיות. בהמשך הצטרף אליהם אמן ה-Bodhran (תוף האירי) אייב דורון, שהופיע מספר שנים עם להקת Riverdance.

המופע שלהם הוא מסע אל המוסיקה רבת הקסם של אירלנד, סקוטלנד, צרפת וספרד. הוא כולל מוסיקה לנבל מאת נגן הנבל האירי O'carolan, שירים וריקודים מהמסורת האירית, הסקוטית והברטונית וכן מוסיקה מקורית של גיא קרק (למשל Dingle ו-Guy's Reel). קטעים מסורתיים שהם מבצעים הם The Butterfly, Planxty George Barbazon, Kitty Rumbles ועוד.

חברי ההרכב מרבים להופיע במסגרות שונות (ימי הבינתיים, אספרנטו) בפסטיבלים ובקונצרטים בארץ ובחו"ל, אפילו לפני מלכת הולנד, ביאטריקס. ב-2008 יצא אלבום הבכורה האפונימי. כמו כן הצטרף ויטלי פודולסקי (לשעבר בלהקת השמחות) ללהקה כאקורדיוניסט.

נבל

איריס   אייל

כלי הקשה

אייב   דורון

כלי מיתר

גיא   קרק

חלילית

גלי   גליקמן

דיסקוגרפיה