בום פם

[ מוזיקת עולם / אתנית - 2003 ]

ביוגרפיה

בום פם הגיחה ב-2003 לגל של מוסיקה צוענית ובלקנית שסחפה את האינדי הישראלי, גל שנשא עמו לישראל את גוגול בורדלו, שעטנז ואת בלקן ביט בוקס, למשל. בום פם, הנושאת את שם אחד הלהיטים של אריס סאן המנוח, הביאה אל הבמה רעננות וחדשנות אינדית, שהיקנה לה תשומת לב רבה. השילוב של מוסיקה מקורית ועיבודים למוסיקה בלקנית, יהודית, יוונית ומזרח תיכונית עם גישה רוקיסטית, הביא את הקהל למרכז רחבת הריקודים ונתן להופעות הלהקה טעם של מסיבת חתונה מהולה באלכוהול ושמחת חיים.

אורי כנרות, עוזי פיינרמן ויובל "טובי" זולוטוב למדו יחדיו בתיכון תלמה ילין לאומנויות אך כל אחד הגיע מרקע מוסיקלי שונה. בעוד טובי מתמקצע במוסיקה קלאסית, שני האחרים ניגנו רוק, בלוז ופולק. שניהם יחד היו חברים בלהקת Pez עם אדם שפלן ורם גבאי (מתופף הזוהרים), שפעלה תקופה קצרה וניגנה בעיקר קטעים אינסטרומנטלים מאולתרים במגוון של סגנונות. ב-2001 גילה כנרות את אריס סאן והשניים, שחלקו דירה בדרום תל-אביב, החלו לגבש את רעיון הלהקה. בראשיתה, היו שלישיה כאשר זולוטוב מתפעל מכונת תופים. מאוחר יותר הצטרף דודו כוכב, שניגן בעברו עם פיינרמן בהרכב ג'אז. באחת ההופעות נכח גם ברי סחרוף, שהתלהב והזמין אותם לחמם את מינימל קומפקט בהיכל התרבות. מאוחר יותר המשיכו לשתף פעולה כאשר הצטרף אליהם להקלטת גירסא מחודשת ל"בום פם" השיר.

ההצלחה המקומית תורגמה להופעות בבתי האופרה היוקרתיים של פרנקפורט וברלין במסגרת סדרת מסיבות ה"בוקובינה קלאב" של הדי.ג'יי. הגרמני שנטל. כמו כן ניגנה בום פם כמופע פותח ללהקתו של אמיר קוסטוריצה והג'יפסי קינגס, שיתפה פעולה עם אנסמבל בת-שבע והופיעה בציריך, קלן, פסטיבל המוזאונים בפרנקפורט, בחתונות ובמועדונים ברחבי הארץ. ב-2005 שבה לגרמניה להקליט את אלבומה בעזרתו של שנטל. בארץ הופיעה עם אהובה עוזרי ועליזה עזיקרי (אהבותו של אריס סאן), עמה גם הקליטו מחדש את השיר "נערה ממש אוצר" עבור יחד עם הרכב היונים.

אלבום הבכורה יצא ב-2006 בהפצת התו השמיני. המהדורה המיוחדת כללה את הגירסא עם סחרוף ושני שירים נוספים - "עדי אדיוס" ו"חתול וחתולה", שזכה לרמיקס מוצלח של רדיוטריפ תחת השם "חשיש". בסוף השנה הוזמנה להשתתף בפסטיבל Womax בספרד. כמו כן הקליטו באותה שנה חידוש לשיר "איי כרמלה" עם הזמר איטלו גונזלס עבור פסקול הסרט "בקרוב יקרה לך משהו טוב". ב-2007, שנה לאחר שיצא האלבום, שחררו את הסינגל Let Me Touch הכולל גם רמיקס לשיר מאת Beno ורמיקס של "עדי אדיוס" מאת מאיר "ביג M" עמר.

2008 נוצלה לפרוייקטים צדדיים ושיתופי פעולה לצד הופעות בחו"ל. פיינרמן הקליט עם האחים רמירז, כנרות עם אלן מון והופיע לצד ריף כהן ועם המידנייט פיקוקס, אך ינואר 2009 הראה את פרי עמלם השני - Puerto Rican Nights. לצד מוסיקאים אורחים כאייל תלמודי, מאיה דוניץ ואבישי כהן וקולות של מאור כהן, דרור אהבה רומם (הגרובטרון) ותומר יוסף, יצרו אלבום של גרסאות לקטעים עממיים - ולא רק בלקנים, למשל "שיירת הרוכבים" הנוסטלגי של שמעון ישראלי, "מרילין ג'ונס" של מייק בורשטיין מתוך הסרט "קוני למל בתל-אביב", The Wedge של דיק דייל ו"אני רוצה לזוז" של תומר יוסף (ובהשתתפותו).

אלבום זה לא תוכנן להיות האלבום השני, אלא יותר ריקון המחסן מחומרים שהקליטו עד אז. לא שהעבודה על האלבום המקורי השני הואטה עקב עזיבתו של פיינרמן והפיכתה של בום פם לשלישיה. גם כוכב עזב את התופים לטובת איתמר לוי, שסיים הקלטות עם הלהקה הטובה של דיויד בלאו. ההרכב החדש הוציא באמצע 2010 את אלבומה השלישי של בום פם, Alakazam, ששיר הנושא שלו הוא בעצם גירסא בלקנית מתוחכמת (ולחן שונה) של הלהיט הידוע Abra Kadabra לסטיב מילר באנד. פיירנמן עצמו מתארח באלבום, כמו גם קותימן. בהמשך השנה קיבלו את הזמנתו של בני בשן להקלטת אלבום משותף בשם "ריקודים על פי תהום". בשיתוף פעולה נוסף הקליטו עם מאור כהן גירסת כיסוי ל"גדליה רבע איש" (במקרו של דקלון) עבור הפרוייקט "שני צדדים למטבע", שהפגיש יוצרי רוק עם קלאסיקות מזרחיות וים-תיכוניות ולהיפך.

גיטרה

אורי   כנרות

גיטרה

עוזי   פיינרמן

כלי נשיפה

יובל   זולוטוב

תופים

דודו   כוכב

תופים

איתמר   לוי

דיסקוגרפיה

Kojima Mayumi With Boom Pam

רשימת שירים

Ematha Pos Eisai Magkas / Neden Saclarin Beyazlamis Arkadas

רשימת שירים

ריקודים על פי תהום

רשימת שירים