דואו אספרנטו

[ מוזיקת עולם / אתנית - 2000 ]

ביוגרפיה

דיאלוגים מוסקילים בין תרבותיים רבים נערכו בארץ, כאלה שמפגישים אמנים יהודיים וערבים. כך למשל שלמה גרוניך ולובנה סלומה, אהוד בנאי עם סאלם דרוויש וג'ורג' סמעאן, אתי קסטרו וסאז, מירה עוואד ועמוס הדני ועוד. דואו אספרנטו הוא מקרה נוסף של דיאלוג שכזה, הפעם בין מאסטר המוסיקה האירית גיא קרק ונגן העוד הערבי ניזאר רוחאנא. השניים שיתפו פעולה עוד ב-1999 ב"כנען", האלבום השני של ימי הבינתיים, הרכב המוסיקה הקאלטית של קרק. בדואו אספרנטו השניים מנגנים יצירות מקוריות מאת קרק, לצד עיבודים לתפילות ולשירים מסורתיים יהודיים וערביים.

הדיאלוג הבין תרבותי, האינסטרומנטלי והאינטימי ביניהם מפגיש שתי תרבויות מזרת תיכוניות בעלות מסורות עתיקות יומין. באלבומם היחיד שיצא ב-2004, "מיתרים של תקוה", ניתן למצוא את הרב-תרבותיות בקטעים כמו "הכלייזמר הראשון שלי" מהצד היהודי אשכנזי, "שיר חתונה" הפלשתיני, "אווה מריה" הנוצרי בנוסח מארוני לבנוני (שירה: עלא שורוש) ו"צור" הספרדי בסגנון הלאדינו. כמו כן שותפו באלבום אשתו של קרק איריס אייל (שירה ונבל), ניצן עין הבר (קלרינט) וארז מונק (כלי הקשה).

הדיאלוג נעם לאזניהם של רבים. כך הוזמנו לקונצרט חגיגי ואינטימי לציון 150 שנה למוזיאון התנ"ך באמסטרדם, שם הופיעו בפני מלכת הולנד, ביאטריקס והופעה נוספת נערכה בכנסיית העיר אמסטרדם במסגרת ועידת הקואליציה ההולנדית לשלום. כמו כן שותפו בסרט הדוקומנטרי הצרפתי "בלוז מזרח תיכוני" ולחנים של קרק נכללו בפסקול הסרט 'Out of Place' של הבמאי מקוטו סאטו.

גיטרה

גיא   קרק

עוד

ניזאר   רוחאנא

דיסקוגרפיה

מיתרים של תקוה

רשימת שירים