דן הופרט

[ רוק ]

ביוגרפיה

נדמה שרוב בוגרי המכללה הידועה והטובה ביותר לעולם למוסיקה - ברקלי קולג' בבוסטון - נידונו ליצור ולפעול בשוליים. הדרך להצלחה לא תמיד עוברת בשנים של לימודים וצבירת ותק על במות, כידוע. בטח לא בישראל.

דן הופרט הוא עוד בוגר ישראלי של הקולג' המהולל. הוא נולד בירושלים ב-1965 ועבר את המסלול הידוע מראש של מוסיקאים לעתיד: למידה עצמית על גיטרה => בי"ס רימון למוסיקה =>ברקלי. ב-1996 הוא הגיע לבוסטון כשמאחוריו ידע נרחב בעולם המוסיקלי (תווים, עיבודים, תיאוריה ואך כתיבת ונגינת שירים על גיטרה בעזרת ידע בסיסי). הוא סיים את לימודיו שם ב-1997 ושנתיים מאוחר יותר, ב-1999 יצא אלבום הבכורה שלו, "דן הופרט ומודל 65  - יד ראשונה".

האלבום הוא שילוב של שירי ג'אז בעברית, בלוז, רוק, וקטעים כליים. את השירים מבצעים מיקה קרני, עידית אשל ואורן שאבו. השירים נכתבו, הולחנו ועובדו חלקם ע"י הופרט, חלקם בעזרת הנגנים בעת החזרות ולפעמים תוך כדי הקלטה. הפקת הדיסק ארכה כשנתיים והשתתפו בו כ-20 נגנים וזמרים (ביניהם: יאיר דלאל, אילן סאלם, יזהר שאבי, עמיקם קימלמן, שי זלמן ועוד). הדיסק זכה להשמעות מכובדות בעיקר ב- FM88 ,ברשתות ב' ו-ג' ובכמה תחנות איזוריות. התקליט, שהופץ בהפצה פרטית של הופרט, מכר כמה מאות עותקים וכיום ניתן להשגה אך ורק בקניה ישירה ממנו דרך האתר שלו.

ב-2005 הקליט את אלבומו השני, "חם מדי". באלבום זה שילב שירים וקטעים כליים בסגנונות בלוז, בוסה נובה, אמביינט ואתני, כאשר לראשונה שולבו בו גם לופים וכלים ממוחשבים. בין המבצעים והנגנים: אופירה יוספי, כפיר בן-ליש, עידית אשל, פאולה ולשטיין, יאיר דלאל, מיטשל רוזן ועוד. השיריים נכתבו והולחנו ע"י הופרט, חלקם עובדו בשותפות עם מיקי אסא ויואב קציר. הופרט מספר שבאלבום זה ניגנו נגנים מקצועיים כך שכמעט ולא נערכו חזרות על האלבום. הפקת הדיסק ארכה כשנתיים וחצי .

שני האלבומים הוקלטו בשיטה זהה: הקלטת רית'ם סקשן מלא כבסיס (תופים, בס, פסנתר וגיטרה) בנגינה חיה. לאחר מכן הועלו ערוצי השירה, נשיפה, קלידים ותיקוני או העלאות גיטרות.

בין שני האלבומים פעל הופרט בתחומי תרבות נוספים: כתב שתי יצירות "קלאסיות": יצירה לתזמורת סימפונית ("מצבי רוח") ורביעית מיתרים ("רביעיה עם שריטה") תחת הדרכתו של עודד זהבי. כתב מוסיקה לתיאטרון ולהצגות בבתי-ספר למשחק בת"א: "קרום" (1997), "שירת הלויתן" (1998), "הימים ההם" (2002) ועוד. שותף לכתיבת קומיקס (יחד עם הגרפיקאית והמאיירת עופרה עמית) "הרפתקאות זואי", שהתפרסם במשך שנתיים וחצי במגזין "מסע אחר לילדים" וכלל שתי הרפתקאות. כתב את "החיפוש אחר מטמון הצלילים", אתר לילדים שהוא הרפתקה מוסיקאלית שמשולבות בה פעולות מוסיקאליות (מהו קצב, מהו משקל ועוד). פירסם ספר שירים בשם "מאוחר" בגיל 20.

ב-2007 נטל חלק במופע "שדים ושדי", שכלל תנועה (של סיון ויינשטיין) בליווי מוסיקה חיה (עם לימור עצמון). הופרט הלחין שני קטעים למופע ("עורי", "בתהלוכת קודש").

דיסקוגרפיה

מודל 65 יד ראשונה

רשימת שירים