חם ומחמם

[ פולק / אקוסטי - 1999 ]

ביוגרפיה

חם ומחמם (בום) הוקמה בשנת 1999 בירושלים. מקור השם 'חם ומחמם בום' הוא עיוות של השם הקודם "דם המכבים", שנכתב על עשרות דיסקים ושונה ברגע האחרון. בתחילה מנתה הלהקה מספר מצומצם של נגנים, כאשר בזמן שרותם הצבאי ביצעו חומר מקורי בהופעות אינטימיות בירושלים. מנהיג הלהקה הוא יוסי סוויד, כותב השירים הראשי, שעיקר נושאיו עוסקים במסרים רגשיים, חברתיים או אישיים.

עם הזמן נוספו נגנים וזמרים לגרעין ההתחלתי, וההרכב התגבש מבחינה סגנונית. משפחתו של סוויד מיוצגת גם ע"י לולו סוויד ואליה סוויד (שירה וחלילים בהתאמה). נגנים נוספים: יריב קוק (שירת ביחידה הצבאית של יוסי, שחקן בסרטים ומחזות); יובל גרשטיין (סטודנט באקדמיה למוסיקה ירושלים. חבר בלהקת קולולוש הירושלמית); עתני אורון (עוסק רבות בקומפוזיציה, הלחין מוזיקה לסרטים והצגות); טל גור (גדל במושב טבעון שבגליל, סטודנט באקדמיה למוסיקה בירושלים. מנגן באנסמבל 105).

כהשפעות, מנתה הלהקה את בוב דילן, ג'וני מיטשל, ליאונרד כהן, מאיר אריאל, אליוט סמית', כוורת, מתי כספי ועוד. המוזיקה כולה מקורית והסאונד של ההרכב התגבש תוך כדי עבודה משותפת, ההתבססות על גיטרות ודגש חזק על מלודיה. בשנת 2000 הקליטה דמו ראשון בשם "מבשרת", חמישה שירים שהוקלטו באולפני מידי קול בירושלים. אגב, עיר הבירה, הלהקה הופיעה בה בכל מקום אפשרי: הצוללת הצהובה, הזירה הבינתחומית, קולנוע סמדר, פרגוד, תיאטרון החאן ועוד. הלהקה אף הוזמנה להופיע בפסטיבל  'בומבמלה' בחוף ניצנים ובתיאטרון 'תמונע' בתל-אביב.

ב-2001 יצא "חי", אלבום אוסף של הופעות משנת 2001. כעבור שנה יצא "סוכריות", הופעות שונות מ-2002. ב-2005 נכנסו לאולפני הצוללת הצהובה בירושלים להקלטת אלבום בכורה. בעקבות חילוקי דיעות עם הלייבל, עברה העבודה על האלבום למישור העצמאי ושאר ההקלטות בוצעו באולפנים שונים, בעיקר באולפן קדימה בירושלים ע"י אורי וינוקור (קולולוש) שאף מיקסס את האלבום. שני הסינגלים הראשונים שיצאו מהאלבום ("המלכה הלבנה", "כל הכוכבים") זכו לזמן אויר נאה ברדיו. האלבום המלא, "פתרונים", יצא בדצמבר 2005. בשלב זה, עזבו דני זהבי ולולו סוויד את ההרכב. כמו-כן, שם ההרכב קוצר ל"חם ומחמם".

ב-2009 יצא אלבומה השני של הלהקה, "גשמים שעוד ירדו", הכולל בין היתר גירסת כיסוי ל-"Lover Lover Lover" של ליאונרד כהן (שבצירוף מקרים הופיע סופסוף באותו קיץ בישראל לאחר שנים של נסיונות הבאה כושלים).

שירה

לולו   סוויד

גיטרה

יובל   גרשטיין

שירה, גיטרה

יוסי   סוויד

שירה, כלי הקשה

יריב   קוק

סקסופון

טל   גור

תופים

יוגב   שטרית

גיטרה

עתני   אורון

חלילית

אליה   סוויד

מנדולינה

דני   זהבי

דיסקוגרפיה

גשמים שעוד ירדו

רשימת שירים