יהודה לדג'לי

[ פולק / אקוסטי ]

ביוגרפיה

מה הסיכוי שקנדי מאונטריו ואמריקאית מדטרויט יפגשו בעיר הקודש ויחליטו להתעסק במוסיקה אקוסטית? הסבירות אולי אינה גבוהה, אבל זה בדיוק מה שקרה ליהודה לדג'לי.
לדג'לי הקנדי עשה עליה והתנחל בירושלים. אלבום הבכורה שלו, A view from here, שיצא תחת הכינוי הזמני Judah the Buddha, הציג עשרה שירים שמעלים בזכרון את זכרם של ג'ון לנון, אליוט סמית' וניק דרייק המנוחים. האלבום יצא בלייבל הירושלמי בייסמנט והוא ניתן להורדה חופשית באתר הלייבל. MT400, אחד השירים מתוכו, נכלל באוסף Songs From The Basement, שאף הוא ניתן להורדה באתר הלייבל.

בירושלים הוא פגש והתיידד עם אלי בריקמן - אמנית, מעצבת ואנימטורית שעתה תפקדה גם כזמרת. אלבומו השני, The Quiz, יצא ב-2005 בלייבל של בית המוסיקה, חנות התקליטים הירושלמית. אלי בריקמן ליוותה אותו בשירה (בכמה שירים, כגון No more ו-Last Night, היא המבצעת הראשית). בריקמן אף עיצבה את העטיפה של האלבום, שאליו מצורף קובץ מדיה אנימטורי לשיר המסיים אותו, החתול המעשן, גם הוא פרי מוחה ועיצובה. העיתונאי עמי ברנד אמר על האלבום ש"קולה של בריקמן מזכיר את קולות הליווי של ג'ניפר וורנס לליאונרד כהן והוא בולט יותר משירת הרקע הממוצעת". הצמד התארח במהלך 2005 בהופעותיה של יוצרת ירושלמית אחרת - הדרה לוין-ארדי.

דוקא כאשר נראה שלדג'לי ימנף את הצלחת האלבום ויתקע יתד נאמן בתודעה, בחר בדרך הבלתי צפויה, נאלם ונעלם לחלוטין. לולא נציגי האינדי בעיר הבירה, לא נודע שחומרים נוספים שהקליט שוחררו במחתרת, בין חברים וברשת, נעדרי סממנים קלושים של שיווק.

באוקטובר 2008 ראה אור אוסף של תחנת הרדיו הסטודנטיאלית "רדיו הר הצופים" הירושלמית בשם Where is the Hummus? (פראפראזה על האוסף הראשון של תחנת הרדיו המקבילה מתל-אביב, Where is the Sunshine) ובו מבחר קטעים של הקלטות חיות באולפני הרדיו, ביניהן גירסא אקוסטית של לדג'לי ל-Megalomaniac.

דיסקוגרפיה