יונתן רזאל

[ יהודי / רוחני ]

ביוגרפיה

רזאל היא אולי משפחת בנאי של המוסיקה היהודית המסורתית (ולא שהבנאים כופרים, אתם יודעים). המשפחה הראשית כוללת את האחים אהרן, יונתן ויהודה ובמשפחה המורחבת מצטרף בן דודם ניצן חן. עוד בנעוריו יצא אלבום משפחתי של משפחת רזאל (בחברת פונוקול), בטרם פנה כל אחד מהם לקריירה אישית משלו. כאן אגב לא מסתיים הקשר עם הבנאים, ועל כך בהמשך.

יונתן רזאל, פסנתרן, מעבד ומנצח ירושלמי, התגייס לצה"ל על תקן מוסיקאי מצטיין ושירת בלהקה צבאית. בתקופה זו נחשף לחיבור בין מוסיקה קלאסית למוסיקה פופולרית והחל לגבש חומר מקורי משלו, אך זה לא הבשיל מיידית לחומר רשמי. ואולם, הוא עסק במוסיקה בדרכו שלו - חבר לתזמורת סימפונט של רעננה, ריכז מגמת מוסיקה בבי"ס "יפתח" הממוקם בים המלח ונוסע לפחות פעם בחודשיים לקהילות יהודיות ללמד מוסיקה ויהדות. כמו כן נטל חלק בעבודות משותפות עם אמנים כעברי לידר, שלמה ארצי, דוד ד'אור, יוני רכטר, ארקדי דוכין (עמו עבד על אלבום בכורה שנגנז) ועוד. בכל הזמן הזה אחיו אהרן מקליט לפחות חמישה אלבומים ובן דודו ניצן חן מופיע עם אהוד בנאי. יונתן לעומת זאת החליט לפרוש מהמוזיקה לצורך רעיית צאן, ללמוד בישיבה ולהקים משפחה. 

ב-2000 לערך מגיע המפנה. הוא פוגש באביתר בנאי, כותב לו עיבוד פסנתר לשיר 'עטור מצחך' ואף מנגן עמו. הקשר העמוק שנוצר וההיכרות של בנאי עם החומרים של רזאל גרמו לראשון לדחוף אותו לכיוון אלבום סולו. שבע שנים אחרי וכמעט עשור של עבודה לא ממומשת על השירים, מפיק בנאי את אלבום הבכורה של רזאל "סך הכל" (2007, התו השמיני). באלבום מתארחים שני אחיו יהודה ואהרן.

דיסקוגרפיה

בהופעה בהיכל התרבות ת"א

רשימת שירים