יסמין אבן

[ פולק / אקוסטי ]

ביוגרפיה

לא רבים הכירו את פועלה של יסמין אבן בטרם אלבום הבכורה שלה ראה אור ב-2004, אולם הרזומה שלה מדבר בעד עצמו. יסמין, בוגרת בי"ס "רימון" למוסיקה, זמרת, פסנתרנית ונגנית סינתיסייזר, מלחינה, מעבדת וכותבת טקסטים. היא זכתה פעמיים בפרס אקו"ם: פרס עידוד פרסום היצירה בתחום ההלחנה (2000) ופרס עידוד פרסום היצירה בתחום התמלילנות (2003). כמו כן זכתה בציון לשבח בתחרות הלחנת שירי היינריך היינה שהתקיימה בבית אריאלה בשנת 2003. היא הלחינה מוסיקה להצגות תיאטרון רבות שעלו בתמונע, אוניברסיטת ת"א, הסמטה, מרכז הפרינג' ועוד, ובחלקן אף ניגנה ושרה, וכן למיצגים של האמנית נלי אגסי במוזיאון היידלברג בגרמניה. 

בשנת 2000 העלתה מופע משותף עם נתן סלור במסגרת פסטיבל הפסנתר ובו חומרים מקוריים של השניים. אחד מהשירים שהלחינו השניים, 'בלי דף הוראות', שימש כשיר הנושא לדרמה שהוקרנה בפסטיבל ירושלים 1999. יסמין נטלה חלק כיוצרת ומבצעת  בערבי משוררים רבים שנערכו בבית אריאלה, תיאטרון נוצר, צוותא ועוד. ב-2003 הקליטה את השיר "אהבתי הראשונה" לאוסף "שרות לאה גולדברג" שיצא בנענע. שנה לאחר מכן יצא אלבום הבכורה שלה "יסמין אבן" ובו 10 שירים פרי עטה ואותו שיר של לאה גולדברג מהאוסף. העיבודים באלבום נעשו ע"י חיים לרוז וגם חברתו לביקיני, קרני פוסטל, ניגנה באלבום על צ'לו. השתיים הופיעו באותה שנה בערב הזכרון האלטרנטיבי שעורך מדי שנה העיתונאי אבישי מתיה במועדון הבארבי התל-אביבי בערב יום הזכרון. מופע שלם של השתיים עלה בפסטיבל "אשה", "ימי זמר" ועוד.

ב-2004 היא צורפה למופע האיחוד של להקת הקליק. היא הקליטה את "מה קדם" לאלבום "סימנים", אמנים שונים המבצעים שירים של מירון ח. איזקסון. כמו כן, ניגנה באלבומים של חיים לרוז ("אול סטארס") ושל היונים ("אז היה אז"). בסוף השנה הוציאה סינגל לשיר שלא כלול באלבום, "אגדות ילדים". הקליפ בוים ע"י יונתן גוטסמן (אנרגיה חולנית). אגב אנרגיה חולנית, הופעה חיה שלה איתם בהייניקן הבימה ב-10/02/2004 הוקלטה ותוכננה לצאת כאלבום תחת השם Jasmin Stone אך נגנזה.

ב-2006 הוציאה את אלבומה השני, "רסיסים", שנבחר ע"י Qube לאלבום העברי הטוב ביותר של תשס"ו. האלבום כולל גירסא עברית לשירה של פרנסואה הארדי Tous Les Garcons Et Les Filles, שני שירים של חנה גולדברג ("אויר", "לרדת למכולת"), שני שירי משוררים ("הגוף הוא הסיבה לאהבה" של יהודה עמיחי ו"ערב אפור" של נתן אלתרמן) ושני דואטים עם סלור (שם, שם). הופעה חיה של יסמין בתיאטרון תמונע במסגרת פסטיבל אולטראסאונד (29-12-2006) ניתנת להורדה חינם בלעדית ב-Qube.

ב-2007 פשטה זרועות לעולם הספרות. שני ספרים שלה ראו אור בסוף אותה שנה: הראשון, "החלום שלי הלך לאיבוד", יועד לילדים והכיל שירים וסיפורים מולחנים ואילו "אשה באלכסון" איגד שירה רגשית ו"פסיכודלית" לדבריה שחיברה בשנים עברו.

2009 ראה אור אלבום הבכורה של אביהו שבת (בנו של שלומי) ובו נכלל השיר "קחי את ליבי" שכתבה יסמין, המבוסס על השיר "Pennies in My Pocket" של אמיליו אסטפן מתוך הסרט "Miami Vice". כעבור שנה תרמה שוב את כישורי הכתיבה שלה, הפעם עבור רוני אלטר, לה כתבה (יחד עם סלור) את השיר "כמה דקות קרובות" שנכלל באלבום הבכורה של האחרונה, "כיס אויר". ב-2010 כתבה את פסקול הסרט "הכסף ואני" כמו גם את המוסיקה המקורית למחזה הקומי בהשראת שלום עליכם, "ציפור לא תדע".

במקביל לכל אלה, עבדה על אלבום האולפן השלישי שלה. "לחשים", אשר ראה אור באפריל 2011, היה פרוייקט שאפתני לא פחות מקודמיו. היא אמנם עיבדה והלחינה 19 קטעים לאלבום, עם זאת פינתה את הבמה לכתבים של משוררים אחרים והזמינה אמנים אורחים לבצע את העיבודים. כך למשל "כשנגעת בי" עם סימה לוי דוכין (מילים: מיכל סנונית), "רומא (צייר אותי בוערת)" עם אבי בללי (ללי ציפי מיכאלי), "לא אתחתן עם בתך" עם דן תורן (איתי מאירסון), "אהבה קלה" עם ערן צור (אורציון ברתנא), "מה גובר" עם לימור עובד (מירון ח. איזקסון), "ביקור" עם קרן הדר (דפנה שחורי), "מאויים" עם נתן סלור (עידו בסוק) ו-"סן פרנסיסקו" עם עמית ארז (גור שומרון). עוד התארח - חמי רודנר בשיר מקורי של אבן, "שמש לבנה".

דיסקוגרפיה

החלום שלי הלך לאיבוד

רשימת שירים