יעל נעים

[ פולק / אקוסטי ]

ביוגרפיה

נעים תהיה מחמאה מאד אנדרסטייטמנט כלפי יעל נעים. מוסיקה מלטפת, קול מפעים וסטייל פאריזאי אנין יגרמו לכם להתאהב ביוצרת המרתקת הזו ללא קרב.

נעים נולדה בפאריס אך בגיל 4 עברה לישראל עם משפחתה, כאן בילתה תשע שנים בקונסרבטוריון והתמקצעה במוסיקה קלאסית על פסנתר, שהוביל אותה לשירות צבאי בתזמורת חיל האויר. בגיל 21 הוזמנה להופיע בערב התרמה בפאריס, הופעה שצדה את עיניהם של מפיקים בחברת התקליטים הבינלאומית EMI, שהניחו על שולחנה הצעה לחוזה הקלטות למחרת בבוקר. השידוך הוליד אלבום בכורה באנגלית בשם In A Man's Womb (שכולל שיר בשם שרוולים. בעברית?).

זו היתה רק תחילת המירוץ להצלחה הצרפתית שלה, שמזכירה במשהו את דרכיהן של אורליקה ושיראל. כך לוהקה לשני מיוזיקלים שוברי קופות של אלי שוראקי בצרפת ("עשרת הדיברות", "גלדיאטור") שרצו מעל שנתיים. שיר שלה נכלל בפסקול הסרט "פרחים בשדה הקרב" ב-2000 (בכיכובם של אדריאן ברודי ואנדי מקדואל, למתעניינים) והתארחה באלבום "בבילוניה" של ההרכב ReadyMade FC, שאורחים נוספים בו היו דיויד סילביאן ופייסט (היא שרה את "The only one" והיתה שותפה בכתיבתו). היא אף השתתפה בפרוייקט מוסיקה אלקטרו-אקוסטית של המוסיקאי הצרפתי ז'אן פיליפ ורדן שיצא ב-2005. ואולם, במהלך התקופה הזו החלו לבצבץ געגועים לישראל, שמצאו ביטוי בכתיבת שירים בשפה העברית. יתר על כן, במהלך ביקור בישראל, הכירה לה חברתה השחקנית איה קורן את דין דין אביב וקליק מיידי נוצר. כך נטלה חלק באלבום הבכורה שלה והן אף ערכו מופע משותף בפסטיבל ימי זמר בחולון באפריל 2006.

השירים העבריים שלה עם הצליל האתני המיוחד של השפה הזרה מצאו חן גם באזני הגויים. היא החלה לשתף פעולה עם המפיק דויד דונטיין על שירי האלבום, עם עזרה מגארי לוקאס (שהקליט עם ג'ף באקלי), המנגן בשיר "הכי רחוק". האלבום האפונימי יצא בתחילת 2008 ובניגוד לראשון זכה לתהילה מטאורית - על אף ששני שלישים מהאלבום בעברית, האלבום כבש את השוק הצרפתי ואת מקבילו האמריקאי. זאת הודות לסינגל הראשון מתוכו, New Soul, שזכה ללוות את הפרסומת של חברת אפל למחשב הנישא הדקיק שלהם, מק אייר. בעקבות ההצלחה, דורג האלבום במקום השביעי במצעד הבילבוארד האמריקאי וכך הפכה נעים לזמרת הישראלית הראשונה שמכבדת בנוכחותה את הטופ 10 של המצעד הרשמי.

אך גם ההצלחה הזו היא יחסית. יחסית להצלחה הבאה, כאשר יצא אלבומה השלישי, She Was A Boy ב-2010, שזיכה אותה בתואר זמרת השנה בצרפת ואת ישראל בעדנה נוספת מישראלים בחו"ל (באותו שבוע זכתה נטלי פורטמן באוסקר עבור משחקה בסרט "ברבור שחור"). עוד ב-2010 התארחה באלבום Team Up של הלהקה Variety Lab, בו שרה את "Love is A Bird".

דיסקוגרפיה