כולומה

[ מוזיקת עולם / אתנית - 2003 ]

ביוגרפיה

כולומה הוא אנסמבל של שבעה מוסיקאים, שהגיעו מרקעים תרבותיים ומוסיקליים שונים, שהתערבלו יחד ליצירת גרוב מקורי של קצב ומלודיה, הנשען על אפרו-ביט, אפרו-ג'אז ופולק אתיופי. כמו-כן ניכרו ביצירתם השפעות ג'אז, מוסיקה קובנית ומערב אפריקנית.

האנסמבל  הוקם בדצמבר 2003 והופיע במקומות שונים ברחבי הארץ מיולי 2004. במהלך תקופה זו הספיקו להשתתף בערב הפתיחה של פסטיבל ג'אז תל-אביב - פברואר 2005 - כלהקת חימום לארצ'י שפ ודיוויד מארי, וכן חלקו במה עם טוני אלן, נביא האפרו-ביט, בהופעותיו בארץ במהלך יולי 2005. מנהיג הלהקה הוא אבטה בריהון, יליד אתיופיה, שעלה לארץ בסוף 1999. אבטה נולד וגדל באדיס אבבה, שם החל לנגן בגיל 17, רכש את השכלתו המוסיקלית בבית הספר למוסיקה בעיר, ובמהלך ואחרי הלימודים הופיע בקביעות בערבי ג'אז במלונות הילטון ושרתון במשך כ-8 שנים. הוא עבד גם בתיאטרון הבינלאומי של אדיס אבבה וכן לקח חלק בהקלטות רבות עם הרכבי ג'אז אתיופיים, איתם ניגן והופיע בפסטיבלי ג'אז בינלאומיים במקומות שונים בעולם.

אבטה החל לגלות את כשרון השירה שהיה טמון בו רק לאחר עלייתו לישראל. בתחילת דרכו המוסיקלית בארץ ניגן והופיע עם אריאל זילבר. בהמשך נוצר קשר בינו לבין הפסנתרן יצחק ידיד, יחדיו הקימו את ההרכב "ראס דאשן" (על שמו של ההר הגבוה ביותר באתיופיה), בו אבטה מנגן ושר תפילות יהודיות מסורתיות ומוסיקה אתיופית עתיקה. ההרכב הקליט אלבום בשם "ראס דשן" ב-2004. אל כולומה צירף שישה מוסיקאים: איתמר בורוכוב (חצוצרה), אלון יופה (כלי הקשה מערביים ושירה), דותן סנגיט סגל (כלי הקשה קובנים ושירה), אורי נווה (כלי הקשה מערב אפריקאים), דוד עדה (קלידים ושירה) ואור ברקת (באס).
"שפת אם", אלבום הבכורה של הלהקה, יצא בדצמבר 2005 והופץ באופן עצמאי.

שירה, סקסופון

אבטה   ברהון

שירה, קלידים

דויד   עדה

באס

אור   ברקת

כלי הקשה

אלון   יופה

כלי הקשה

אורי   נוה

כלי הקשה

סנגיט   סגל

חצוצרה

איתמר   בורוכוב

דיסקוגרפיה