מלטה יוק

[ רוק 1991 - 1988 ]

ביוגרפיה

"מלטה יוק" (אין מלטה!) היו מילותיו של הגנרל התורכי מוסטפה פאשה, אשר נשלח לכבוש את האי, טעה בניווט ולא מצא אותו (גירסא אחרת טוענת שהגנרל נחל כשלון במשימתו ולכן העלים את כל האי כלא היה וכך נפטר מחובת הדיווח הלא מחמיא). כך או כך, לא רק מלטה יוק, גם להקה רטורית יוק. בתקופת הדמדומים בין 1988 (הליין-אפ האחרון של רטורית) ל-1991 (שנת מותו של יוסי אלפנט), הלהקה התבלגנה והתפזרה כאשר אלפנט ז"ל משנה ליין-אפים, משקיע את מרצו בפליטים של אהוד בנאי ולזמן קצר מנסה את מזלו בחו"ל. כמה מן הנגנים הסמויים של רטורית באותה תקופה, ביניהם רמי יחזקאל, הציצו, נפגעו ולמדו את השיעור במוסיקה ייחודית ונוקשה. לצדו, גייס יחזקאל את מושון לוי (גיטרה) ועופר הררי (תופים, אחיו של דידי הררי) ויחד הקימו להקה, שמלבד אלפנט, ליוותה זמרים כגון קובי נעים, דורון ורדי ועוד.

ב-1990 נכנסו לאולפן והקליטו קלטת עם שמונה שירים (כולם באנגלית למעט Generalos, שהושר בספרדית) שמצד אחד מושפעים מלהקת האם ומצד שני לא דומים לשום דבר אחר, (אולי קצת ללהקת מוסקבה). הקלטת הופצה לזמן קצוב בסניפי האזן השלישית. יואב קוטנר שידר לא פעם קטעים שלהם ואף אירח אותם בתכנית הרדיו שלו "שבוע טוב" בתחילת שנות התשעים.

לאחר צאת הקלטת התפרקה הלהקה. ב-2004 נוצר קשר מחודש בין יחזקאל להררי (מושון לוי חזר בתשובה) ועלתה ההצעה לשחרר מחדש את הקלטת על גבי תקליטור, שיכלול גם קטעים חדשים. נכון ל-2006, לא התחדש משהו בנושא.

גיטרה

מושון   לוי

שירה, באס

רמי   יחזקאל

תופים

עופר   הררי

דיסקוגרפיה