מעבדות Y.D.M

[ אלקטרוני 1996 - 1996 ]

ביוגרפיה

אתם ודאי מכירים אלבומים חד פעמיים בהיסטורית המוסיקה הישראלית. למשל נייג'ל האדמור. למשל המוכתר. ועוד אחד: איז הופ. אלבומים שמכירים בערכם זמן רב לאחר שנשכחו אפילו בתהומות הנשיה. מעבדות YDM ללא ספק זכאים להכלל בקטגוריה זו. המדובר באלבום אלמוני ומסתורי אי אז ב-1996 פרי עמלם של אדי סומירן, דודי רוזנטל ואריה אביטן (צ'ולו).

אדי סומירן, מנגני הבאס הראשונים של איזי והפתולוגים, נחשב לאחד מאבות ההיפ הופ בישראל ומפיק מוסיקלי ידוע ועסוק, שבתיק העבודות שלו מככבים סי היימן, שרית חדד, מיכה שטרית, דודי לוי ושמות מסצינת ההיפ הופ כגון DAM, וולקן, קוטג', העקרב ועוד. בשנת 1993 פגש את אריה אביטן (צ'ולו) באחת מהופעות הרגאיי שהיו בתל אביב ואז החלו להקליט את הטראקים הראשונים בארץ של ראגא בפטואה ועברית. ב-1994 יזם את הפרוייקט "מעבדות YDM". אליהם הצטרף דודי רוזנטל. 

קונספט האלבום מזכיר את מה שאלי אברמוב, יואב שדמה וגיא אסיף עשו בפרוייקט היונים שלהם תשע שנים מאוחר יותר: גרסאות שונות ומשונות ללהיטי עבר ישראלים, כאשר האוריינטציה האלקטרונית מפגינה נוכחות בריאה. ובעוד היונים סימפלו ושיפצו את השירים המקוריים, הלבורנטים של מעבדות YDM (סומירן - מפיק היפ הופ ידוע וותיק ודודי רוזנטל, האמנם קלידן העבר של האריות ותופעת דופלר?)  הזמינו אורחים חברים לתת נופך אישי לגרסאות הכיסוי האלקטרוניות: כך למשל צ'ולו מתארח בשני קטעים ("גן סגור" של הכבש השישה עשר ו"למון טרי" של דורי בן זאב), שרון קרלן תורמת קולה ב"רוח סתיו" של גרי אקשטיין, סימה עמר מכייפת עמם את "בוקר של כיף" לתיסלם ואורחים נוספים באלבום הם גני תמיר, ברוך פרידלנד, שמוליק בודגוב, פטר ורטהיימר, שרונה נסטוביץ, יסמין גמליאל, דני שושן, יוסי פיין ועוד.

מולטי

אדי   סומירן

מולטי

דודי   רוזנטל

מולטי

אריה   אביטן

דיסקוגרפיה