סיסטם עאלי

[ היפ הופ / ראפ - 2007 ]

ביוגרפיה

הטפות צדקניות על דו קיום בארץ הזו ניתן למצוא לרוב אבל סיסטם עאלי לא דיברו אלא עשו. אנסמבל ההיפ-הופ הוקם ב-2006 בשכונה היפואית עג'מי מתוך שיתוף פעולה אמיתי שעירבב את כל הגנטיקה שיפו יכולה להציע. המוסיקה שלהם שילבה עברית, ערבית, אנגלית ורוסית - סך שפות האם של חברי ההרכב. היה זה צד מרענן ומיטיב עם השכונה, אשר זכתה באותה תקופה לעדנה (הסרט "עג'מי" ייצג את ישראל ב-2009 בטקס האוסקר כמועמד לסרט הזר הטוב ביותר) אך כזו שמייצרת אנטגוניזם וריחוק מהציבור הרחב (הודות לפכים הפחות נעימים בשיגרת החיים בשכונה כפי שהוצגו בסרט ועוד יותר הודות להתבטאות של במאי הסרט סכנדר קובטי בה טען שאינו מייצג את ישראל, מה שגרר שערוריה זוטא).

הלהקה נוסדה בתחילת 2006 במקלט ציבורי בעג'מי על ידי מניין חברים וחברות - ראפרים ונגנים, אשר הביאו לבמה מפגש והתנגשות עשירה וטעונה בין שפות, סגנונות מוסיקליים, סיפורים אישיים ומקורות השראה השאובים מהמציאויות היומיות של רחובות יפו. לאחר שנה של סדנאות כתיבה ומוסיקה, ג'אמים פתוחים ופעילות בשיתוף עם מספר מוסדות נוער וחינוך בעיר, יצאה הלהקה לסיבוב הופעות ראשון במסגרתו שיתפה פעולה עם אמנים ידועים כתאמר נפאר מלוד, וולקן מירושלים, שדרן הרדיו והמוסיקאי קוואמי דה לה פוקס וסולן להקת "הדג נחש" שאנן סטריט, כמו גם עם מוזיקאים בעלי שם עולמי כאגדת הג'אז פרד ג'ונסון מניו ג'רזי, צוות המפיקים Burntprogress מלונדון ואומן הדאפסט DJ NOIZ מברלין.

מעבר לפעילותה המוזיקלית סיסטם עאלי הרחיבה את מעגלי הנוער הלוקח חלק בעשייה החברתית-מוסיקלית של הלהקה. לצורך כך פעלו חברי הלהקה ברמת הרחוב במסגרת קיום קבוע של סדנאות ואירועים פתוחים הכוללים פריסטייל, ברייקדאנס ו-turntablism – במטרה להוות במה ומקור השראה ליוצרים יפואיים צעירים נוספים. ב-2010 אף פתחו בשכונת יפו א' את "בית סיסטם עאלי", מרכז לפעילות המוזיקלית והחינוכית של הלהקה בעיר. הסינגל הראשון של הלהקה, "בונים את הבית מחדש", הושק במרץ 2009.

ראפ

אנבר   סטיברגימוב

ראפ

אמנה   ג'רושי

ראפ

מוחמד   מוגרבי

ראפ

מוחמד   אגואני

שירה, גיטרה

יונתן   קונדה

באס

ערן   פינק

שירה, אקורדיון

נטע   וינר

שירה, כלי הקשה

לונה   אבו נאסר

שירה, כינור

ליבה   נאמן

דרבוקה

עבד   אבו שמס

תופים

סתיו   ליפיץ

תופים

דרור   גולדשטיין

דיסקוגרפיה