פיונולה

[ מוזיקת עולם / אתנית - 2005 ]

ביוגרפיה

כל אחד יכול לנגן בגיטרה, שרו פעם רדיוהד, אך לא כל אחד יכול לנגן מוסיקה אירית. אולי זו הסיבה שכמעט כל הלהקות המושפעות ממוסיקה קלטית בארץ משופעות בנגנים אקדמאים עם השכלה רשמית. המהדרין שבמהדרין גם שואבות את שמן מהמיתולוגיה האירית, כמו פיונולה, שעל פי האגדה, היתה "בתו של המלך ליר. יצאה לאגם ביחד עם שלושת אחיה הקטנים. שם כישפה אותם אמם החורגת כישוף אשר הפך אותם לברבורים למשך 900 שנה. פיונולה הבכורה, אשר לא איבדה את יכולתה לדבר ולשיר, הייתה אוספת כל ערב את חיות הבר סביב האגם ומספרת להם שירים וסיפורים".

פיונולה הוקמה ב-2005 כהרכב רוק אקוסטי עם השפעות איריות ע"י ניצן שחר (כותב, מלחין, מעבד ונגן כלי הקשה, בוגר במגמת קומפוזיציה ברימון ובעל תואר ראשון בפסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה), שמרית דרור (זמרת, כותבת ומלחינה, בוגרת רימון, הקליטה בתקליט הראשון של קטיפה שחורה), בן זוגה מיכאל גריילסאמר (כנר, מלחין, כותב ומעבד, סטודנט ביה"ס לקולנוע במדרשה לאומנות בית-ברל), שלומי מנצור (גיטריסט, בסיסט ומעבד. מתמחה בסגנון הג'אז ומוסיקת בארוק. בוגר ביה"ס רימון לג'אז והאקדמיה למוסיקה ירושלים. חבר באחים והאחיות), מיכל קליין (חלילנית. מתמחה בסגנונות קלאסי, קובני ואירי , הופיעה עם ההרכב הקנדי "ארטיקולו ונטה". בוגרת רימון ולימודי חינוך מוסיקלי במכללת לוינסקי) ונעה וקס (מתמחה בניגון והוראה של כלי הקשה רבים, בוגרת רימון ומכללת לוינסקי).

התמקצעות הלהקה בז'אנר מוסיקלי זה באה לידי ביטוי בנסיונם המוסיקלי העשיר (שלושה מהם - ניצן, מיכאל ומיכל - חברו בהרכבי מוסיקה אירית אחרים כקטיפה שחורה וחמש תלתן), נעה ניגנה עם אינספור אמנים אחרים (ביניהם אתי אנקרי, דן תורן, מיכל אמדורסקי, יסמין אבן, דיקלה, דנה אינטרנשיונל, יגאל בשן ועוד) ולניצן יש הרכבי צד אלקטרונים כפרדוקס ו-Snug. ב-2006 הקליטה הלהקה דמו, אותו חילקה בהופעות. רק כעבור שנתיים יצאו החומרים הרשמיים הראשונים מתוך אלבום הבכורה. הלהקה ליוותה גם את הקלטות אלבום הבכורה של גריילסאמר "מתעורר".

שירה

שמרית   דרור

שירה, גיטרה

ניצן   שחר

גיטרה

שלומי   מנצור

חליל

מיכל   קליין

כלי הקשה

הדר   יעקב

כינור

מיכאל   גרילסמר

כלי הקשה

נועה   וקס

דיסקוגרפיה