צדיק זכריה

[ מוזיקת עולם / אתנית ]

ביוגרפיה

לא רבות הפעמים בהן אמן מוציא אלבום בגיל מבוגר מהמקובל, אך בעולם האינדי אין כללים בנושא זה. השם של צדיק זכריה הוזכר לראשונה ב-2005 ואו-אז התגלה שמדובר באמן ותיק מהצד האתני של המפה.

זכריה נולד בכורדיסטאן בכפר בשם שארנאש ועשה עליה לארץ ב-1950. כלי הנגינה בו הוא מתמחה הוא הזורנה, המזוהה ביותר עם המוסיקה הכורדית. כהסבר על הכלי ועל המוסיקה שלו, נכתב כי הזורנה דומה במהותה ובטיבה לחמת החלילים הסקוטית במובן שקשה לעצור בנגינה בה אפילו לנשימה. הזורנה היא דמוי חצוצרה, ארוכה וצרה יותר. המוסיקה הכורדית מיוצגת ע"י שני זרמים מלודיים: צ'ופי ושכני. הצ'ופי הוא סגנון מלודי מהיר המתאים לריקודים ולנגינה בטונים גבוהים של הזורנה, בעוד השכני איטי יותר ויאה לשירה סביב שולחן ובהעלאת נוסטלגיה לכורדיסטאן.

ב-2005 יצא אלבומו הראשון "נעימות כורדיות עם זורנה" בלייבל Something on the Road ובו 16 רצועות נגינה. בעקבותיו יצאו ארבעה סינגלים עם אינטרפרטציות דאנסיות של השירים. הסינגל הראשון מכיל גירסא אמביינטית של Mule Driver וגירסא היפ-הופית של DJ Caress. הסינגל השני מציג רמיקס המושפע ממוסיקה אפריקנית של יהיה וגירסא האוסית של יהיה עם DJ Kube. הסינגל השלישי שייך למקימי הלייבל האלקטרו-אוונגארד תדר, גל ומאורין. הסינגל הרביעי מציג רמיקסים של צמד הדרון-נויז פוחלץ ושל פינקלשטיין.

דיסקוגרפיה

רמיקסים: כרך שלוש

רשימת שירים

רמיקסים: כרך ארבע

רשימת שירים

נעימות כורדיות עם זורנה

רשימת שירים

רמיקסים: כרך אחד

רשימת שירים

רמיקסים: כרך שתיים

רשימת שירים