קראטה באנד

[ אקספרימנטלי - 2005 ]

ביוגרפיה

איגור קרוטוגולוב, יוצר בלתי נלאה, אוהב לצעוד אחורה במשעולי הזמן. תחילה החזיר למפת האינדי הישראלי ז'אנר נידח שזכה להתעלמות גדולה במשך שנים - המוסיקה היהודית המסורתית. חזרה בזמן אל המאה ה-18, אל השטייטעלים במזרח אירופה. לראשונה מזה שנים נשמע קולו של הקלייזמר על במות מועדוני השוליים ולא מפיו של נגן מהקלייזמטיקס בהופעה של חוה אלברשטיין או דתי אחר שהגיח מצפת. אך זוהי חזרה בזמן כרונולוגית והיסטורית, מקובעת, אל תקופה מסויימת. היתה לו חזרה בזמן נוספת, צנועה יותר, הנוגעת לעבר האישי של כל אחד מאיתנו ושאינה תלויה בזמן: החזרה לילדות. ובמרכזה, הנגינה על צעצועי כלי הנגינה. מי מאיתנו לא צבר ותק על חצוצרה, חליל או אורגן כאלו?

ב-2005 החלה להופיע "תזמורת הצעצועים של איגור קרוטוגולוב", שלימים תקבל את הכינוי "הקראטה באנד". העולם האקספרימנטלי של איגור, אותו הוא חוקר בשתי וערב, קיבל תיגבור של לא פחות מ-10 נגנים: גיא שכטר, רוסלאן גרוס ואוליה ילנסקי, חבריו לקרוזנשטרן ופארוחוד, על תופי צעצוע, קלרינט צעצוע וסקסופון צעצוע בהתאמה. עינב כהן ושלי דובלינסקי על צעצועי גומי, גרגורי בדו על חצוצרה צעצוע, טניה בוגוסלבסקי על קסילופון צעצוע, עידו עזריה על קלרינט צעצוע וליאוניד אוליצקי וויקטור לוין, מקימי הלייבל אוריס מדיה, על צעצועי קלרינט וסקסופון. אך לעומת נסיונות אקספרימנטליים אחרים שלו (בעיקר עם Chaos as Shelter), החומרים של הקראטה באנד היו נעימים לאזן ומלודים להפליא.

הקראטה באנד החלו להופיע במועדונים כמו הגרין ראקון ותיאטרון תמונע בתל-אביב. באוקטובר 2005 יצא האלבום, Children 4 Muzik, שהוא בדיוק מה שמרמז שמו: לא בהכרח מוסיקה לילדים, אלא הילדים שבהם היוצרים מוסיקה. האלבום מרכז שבעה קטעים + קטע בונוס נסתר (ועוד שני קטעי וידאו של "Flowers" ו"Broken Tango", שצולמו בהופעה חיה בגרין ראקון). קרוטוגולוב מפגין בו יצירתיות נפלאה ויוצר ללא ספק את אחד האלבומים המפתיעים והמיוחדים של 2005 (לצד הלוואי וגודביי. שניהם אגב, יצאו באוריס מדיה).

הלהקה משכה תשומת לב עולמית. קטעי הוידאו המצורפים לאלבום צולמו ע"י צוות של תחנת הטלויזיה הגרמנית RTL שהגיע לארץ לסקר את ההופעה. כמו-כן, הלהקה השתתפה בפסטיבל אוריס מדיה שנערך במועדון זאפה בתל-אביב בנובמבר 2005.  (כרזה של אחת ההופעות הראשונות של הלהקה)

שירה, גיטרה

איגור   קרוטוגולוב

אורגן

אוליה   ילנסקי

צעצועים

רוסלן   גרוס

חלילית

ויקטור   לוין

כלי הקשה

גיא   שכטר

צעצועים

לוניה   אוליצקי

צעצועים

עינב   כהן (2)

צעצועים

עידו   עזריה

צעצועים

גרגורי   בדו

צעצועים

שלי   דובילנסקי

צעצועים

טניה   בוגוסלבסקי

דיסקוגרפיה