קרני אלדד

[ מוזיקת עולם / אתנית ]

ביוגרפיה

נהוג שאמנים שהם "בנים של" הורים אמנים מספרים על מורשת אבא או אמא ועל ההשפעה שהיתה למורשת זו על יצירתם. כך שמענו את אסף מספר על אבא בני אמדורסקי, את אריאל זילבר מספר על אמא ברכה צפירה ומפי כל בנאי אפשרי על יוסי ז"ל ואחיו מייסדי השושלת. כיאה לדור המייסדים בתרבות הישראלית, המורשת ספוגה בפטריוטיזם למדינה ולערכי ארץ ישראל הישנה והטובה, אך במקרה של קרני אלדד, אביה הוריש לה ערכים אלה לא מתוך יצירה אמנותית, שכן אינו אמן, אלא כמייצג נאמן לתפיסתו הימנית הבלתי מתפשרת. אביה הוא ח"כ הד"ר אריה אלדד (האיחוד הלאומי).

קרני אלדד נתפסה בעדשת המצלמה נאבקת בתכנית הפינוי מגוש קטיף ומצפון השומרון במהלך 2005. מי שחשב אז על כיוונים פוליטיים בעתידה, ודאי הרים גבה לנוכח אי-בחירתה (בינתיים) ללכת בעקבות אביה ובמיוחד בכיוון המוסיקלי השונה כל כך שבו יצרה. אלדד, מלחינה וזמרת, בוגרת ב"יס רימון למוסיקה ובעלת תואר שני במוסיקה לסרטים ולסלסה במנצ'סטר, הלכה בעקבות אהבתה למוסיקה דרום אמריקנית עד לקובה, שם חברה לאדוארדו סרדיניאס, זוכה פרס גראמי ולנגנים מקומיים בעלי שם (ששיתפו פעולה עם צ'וצ'ו ואלדס ולהקת "לוס ואן ואן") כדי להקליט את האלבום "אדומה" (וכן, היא ג'ינג'ית).

האלבום, שיצא ב-2006, הוקלט באולפני אגרם בהוואנה, בו הקליטו גם חברי "בואנה ויסטה סושיאל קלאב" האגדית. רוב השירים הם פרי עטה של אלדד, שעובדו בסגנון הקובני "פילין". שיר נוסף, Simplemente Hablar (אדבר איתך), נכתב ע"י אלונה טוראל ורחל שפירא ותורגם לספרדית עבור האלבום. וכדי לא לשכוח את השורשים הפטריוטיים, ניתן להבחין בעטיפת הסינגל לשיר זה בדיוקנו של המהפכן הנודע צ'ה גווארה. אדומה עד הסוף.

דיסקוגרפיה

שירי ארצי - קרני אלדד שרה ראשית ציונות

רשימת שירים

שלווה בארמנותיך

רשימת שירים