רוקי B

[ היפ הופ / ראפ ]

ביוגרפיה

רועי אסייג, אקא רוקי B, הוא אחד מאמני ההיפהופ הפוריים והיצרניים בסצינה הירושלמית ואחד המגוונים שבהם. סגנונו משלב בהצלחה אלמנטים תיאטרלים ופוליטיים מכל קצוות הקשת: טו-סטפ בריטי כדוגמת רוטס מאנובה ודיזי רסקל; אנטי גנגסטאראפ אמריקני כגון פאבליק אנמי ומוס דף; רגאיי מסונתז כשל סיזלה ובאונטי קילר ועל כל אלה נוספים צלילי ברייקביט המזכירים עבודות של אמני אנטיקון ו-Def Jux.

בתחילת דרכו חלק במה עם יואב רבן (אקא THC Selector) תחת השם Ninjah Sound System כהרכב דאב ורגאיי שאינו מציית לחוקי הז'אנר. מאוחר יותר, עם הצטרפותו של עמית אי (אקא Jah Love), שינו שמם לאריות ירושלים. ב-2002 פירסם את "לא-חוקי 008", DJ סט שהוקלט במועדון הזאזא הירושלמי במסגרת סדרת הוצאות הרשת של הנטלייבל הירושלמי מקלטתקליטים. שיתוף הפעולה הבא היה עם חנה + חסיבה (הצמד גבריאל קריכלי (אקא גבי להלה) על הגרוב בוקס ובני אורן (אקא Dispara!) על הסמפלר). השלושה, שכינו את פרוייקט הצד הלז "כשלון", רקחו קטעי ספוקן וורד על גבי לופים ונויז וכמה מהקלטות האולפן וההקלטות החיות שלהם יצאו על גבי אלבום בשם "צרוב" במקלטתקליטים ב-2003.

רוקי בי החל לתקלט במועדוני העיר ובמיוחד במועדון הדיוואן, שם ערך ערבי פריסטייל שמיגנטו את כל אמני ההיפהופ המובילים בסצינה הירושלמית אל במה אחת, ביניהם רבל סאן (קולולוש), חברי בנגלהדת' מארקי פאנק, וולקן ואמ.סי קלין, סקולמאסטר (רדיוטריפ), וולטר דה איינשטיין פרוג ועוד. ליין היפהופ הנ"ל הונצח במיקסטייפ Saturday Night Shelter בו נטל חלק. בהמשך 2003 הקליט את אלבום הבכורה "נצחון", שיצא בלייבל אודיו קולאז' בהפקת בניה רכס (דיוואלט). האלבום לא היה היפהופ טהור - הוא היה לאחד הראשונים בארץ ששילב אלמנטים אלקטרונים, דאנסהול ודאב. לאחר צאתו הופיע רבות עם וולטר דה איינשטיין פרוג כצמד, שזכה לחמם את MC Sole, מנציגיו הבולטים של חבורת אנטיקון. באותה תקופה ניסה - לא בהצלחה - להקים הרכב בשם "מורכב שלם" עם יוצר רענני בשם Royson והמפיק רן זמיר. הלהקה הקליטה שיר בודד והופיעה פעם אחת בלבד - בחתונת אחיו של Royson.

שיתוף פעולה הדוק ומוצלח יותר החל להרקם באותה שנה עם פטיפוניסט בנגלהדת', מארקי פאנק. השניים החלו לתקלט יחדיו במועדוני הרוזה והדיוואן תחת השם Amn Manifesto. בעודו חותר יותר לכיוונים מחתרתיים, שיתף פעולה עם אלון אבנת וחוזליטו וג'אמים רבים, ביניהם עם חברי להקת ישראל המיתולוגיים ועם אחד מהם - גבי בן חורין (שכינה עצמו בן יהוה), הקליט אלבום בשם "שירים למאמין" שראה אור ב-2006 בלייבל האינדי המחתרתי מ.ר.י. אלבום נוסף של היפהופ פסיכודלי שזכה לעלות על תקליטור באותה שנה הוא ""שושנת הרוחות" בשיתוף עם מארקי פאנק. האלבום יצא בלייבל של אגיטפופ, מין פלטפורמה לחשיפת יוצרי אלקטרו והיפהופ נוספים בבירה וסביבתה, שהוקמה ע"י מארקי פאנק ואיבן מטלן (Ivo.Lola) ושלניהולה הצטרף מאוחר יותר. בדיעבד, היה האלבום לאחד משני האלבומים הבודדים שיצאו באגיטפופ, שלא שרד ימים.

בהמשך הופיע רוקי בי בכמה סרטים קצרים ("ישראליות" של גבי בן חורין, "לילה באופרה" של יונתן גירון ועוד) והמשיך להרים ליינים של הופעות כמו Friday noon Reggae עם יואב רבן שאירח אמני דאב ורגאיי רבים ושזכה למיקסטייפ משלו בשם Yasoo Roots. על אף שנטל פסק זמן מהמוסיקה לטובת כתיבה, המשיך לתקלט עם DJים כבלונדי, מיול דרייבר, טפט ועוד.

שירה, מולטי

רועי   אסייג

דיסקוגרפיה