רות דולורס וייס

[ ג'אז ובלוז ]

ביוגרפיה

הקול השונה, הבולט והייחודי (במיוחד!) בנוף הזמרים-יוצרים העצמאיים בארץ, השייך לרות וייס, אשר הוסיפה את "דולורס" (ייסורים, סבל) רשמית לשמה לאחר תקופת דכאונות ונסיונות התאבדות, התגלה רשמית ב-2004 לאחר שראתה את האור, יצאה לדרך חדשה והותירה אחריה רושם בל יימחה.

רות וייס נולדה באשקלון בשלהי שנות השבעים בתוך גוף של אמנית. ציור, אמנות פלסטית ומוסיקה היו מנות חלקה עד נעוריה, כאשר מגיל 8 למדה לנגן על פסנתר. בגיל 15 אירע אחד המאורעות החשובים בחייה - היא שמעה את האלבום Bone Machine של טום ווייטס וראתה את האור, שכה ישפיע על יצירתה בעתיד. עד גיל 21 הספיקה לנדוד בין אשקלון, ירושלים, גבעתיים ותל-אביב.

בגיל 20 השתתפה בסרט של רות לביא, סטודנטית בקמרה אובסקורה. על הסט פגשה את המפיקה דווינה זיבי ואת חברה דאז, שי לוינשטיין. הסרט זכה בפרס הראשון בפסטיבל דוקאביב באותה שנה. לאחר כחודש, הצטרפה כסולנית ללהקתם של לוינשטיין וזיבי, BeBlond. לאחר התנסות ראשונית זו, המשיכה לעבוד עם לוינשטיין על לחנים ושירים, שלעתיד ירכיבו את שירי River Styx.  עברו עוד שנתיים בטרם מצאו את המוסיקאים שיוכלו להביא את יצירותיהם אל הבמה. אלה נמצאו בדמותם של סתיו נחום ויהוא ירון.

ב-2002 הקליטה את (Come See (Raw Versions בקיבוץ העוגן, אלבום בלוזי אפלולי שמבהיר בצורה מוחלטת ממי הושפעה ביותר. האלבום הורכב משירים שהזמן דחק לפינה עקב עיסוקה המרכזי בהופעות עם ריבר סטיקס. הלהקה עצמה הקליטה את אלבום הבכורה האפונימי ב-2003.  וייס גילתה כי הרעיון המקורי היה לשלוח את אלבומה ואת אלבום ריבר סטיקס ומכתב תודה אל טום ווייטס, שייווכח בהשפעתו על הנערה מאז גיל 15. החבילה נשלחה, אך חזרה עם הכותרת "נדחה". ריבר סטיקס התפרקו באותה שנה ווייס עברה לבאר שבע, שם ליוותה את דויד פרץ בהופעותיו על אקורדיון. באותו זמן, הקליט פרץ את פסקול הסרט "המסע הארוך" של ערן קולירין וביקש מוייס לשיר את שיר הנושא של האלבום, "כשהלילה יורד". השיר הגיע לאזניו של ניר ליכטיג, מנהל מחלקת הג'אז של MCI, שהציע לה חוזה לאלבום, וכך ראה אור רשמית Come See ב-2004.

וייס הופיעה במהלך השנתיים הבאות בהופעות בארץ, בעיקר כאשר היא מלווה ע"י הקונטראבס של יהוא ירון. אחת מההופעות הללו, שהתקיימה בבית המוסיקה בירושלים ב-28 לאפריל 2005, הוקלטה ע"י בעלי המקום יעד ון לייבן ובנימין אסתרליס (אקא מורפלקסיס), שהריצו גם לייבל במקביל. ההופעה החיה יצאה בלייבל שלהם בסוף השנה.

ביוני 2005 עברה לגור עם בעלה לעתיד באוסטין טקסס, כשמדי פעם היא קופצת להופעה אקראית בארץ. באחת מהגיחות הללו הקליטה גירסת כיסוי לשירה של חוה אלברשטיין, "משירי ארץ אהבתי". השיר נכלל באלבומה השני, "בעברית", שראה אור בלייבל אנובה ב-2008. כל המילים והלחנים לשאר השירים ב"בעברית" פרי עטה של רות למעט "היה נא טוב אלי" של סשה ארגוב ולחן של דפנה אילת ושהושר במקור ע"י נורית גלרון. אל רות ויהוא מצטרף למלאכת ההפקה גם אופיר ונדר.

ב-2010 יצא באנובה סינגל דיגיטלי של וייס עם גרסת הכיסוי שלה ללהיט של ליאונרד כהן, "Ain't No Cure For Love" עם שיר בונוס "הנה אקח" למילים של רחל המשוררת. עוד בתחילת השנה יצא אלבום הבכורה של צח דרורי "בכיוון הרוח" בו אירח מספר זמרות, ביניהן וייס, אשר שרה את השיר "שיר סתיו". בהמשך השנה נטלה חלק בפרוייקט "סינסתזיה" האמנותי, בו ביצעה קטע בשם "בשורת רות" אשר הולחן ע"י אדיר לוי.

דיסקוגרפיה

משירי ארץ אהבתי

רשימת שירים

הקלטות מניו יורק פברואר 2006

רשימת שירים