שיר אלוני

[ האזנה קלה ]

ביוגרפיה

מוזיקאית ויוצרת רב תחומית בתחום האינדי-פופ, פועלת בעיקר בעברית ומתנסה עם סגנונות שונים. 
נולדה בירושלים, 17 בינואר 1984, לאברהם, יועץ מס ולאביבה (ז"ל) אחות במחלקת יולדות בהדסה עין כרם. אחותם הקטנה של רוני, שרית ואורי ז"ל. ההיסטוריה המשפחתית כללה אלימות במשפחה ובילדותה הוריה התגרשו, אמה לקתה במחלה נפשית, הועברה למשפחה אומנת דתית ואחיה אורי ז"ל התאבד במהלך שירותו הצבאי באוגוסט 1994. אורי כתב שירים והיה דמות שהשפיעה רבות על הכתיבה של שיר בהמשך חייה. כמו כן ביימה סרט דוקומנטרי עליו - "הסוף" (2015).

מגיל צעיר כתבה שירים, שרה ולמדה כלים, כולל סולו באירוע פתיחת בית הספר החדש בירושלים במעמד ראש העיר דאז. למדה חלילית אלט, תופים, גיטרה ופיתוח קול במהלך שהותה בפנימיית בויאר בירושלים. כמו כן כתבה והשתתפה בתחרויות הזמר של התיכון, ביצעה קאברים וכתבה את מחזמר הסיום של השכבה. בגיל 16 החלה להלחין בכלי המרכזי שלה - גיטרה וקיבלה במתנה מאביה את הגיטרה החשמלית והמגבר הראשונים שלה. 

בשנת 1999 הייתה עוזרת הפקה ברדיו ירושלים 101FM בתכניות של סאני בנימיני, דריה מעוז ובתכנית "אמבטיית הקצב". במהלך שירותה הצבאי ניהלה את שתי להקות פיקוד המרכז, את הבוקינג של ההופעות, הגברה, טקסים ועוד.  לאחר השירות הצבאי עברה לתל אביב (2004), המשיכה בכתיבה והלחנה והשתתפה בבמות פתוחות. שירים וסיפורים שכתבה קיבלו פרסום ראשון באתר "במה חדשה" וחלק מהיצירות זכו להמלצת העורך. 

למדה תואר ראשון בתקשורת וקולנוע בסמינר הקיבוצים, השתתפה בהפקת סרטים ותכניות רדיו והפכה פעילה במחאה החברתית. בסוף שנות ה-20 החלה להיות כותבת עצמאית עבור בלוג ההופעות המצליח של יובל אראל ובדרך זו החלה לפתח קשרים חשובים בתעשיית המוזיקה.  את שנות ה-20 העבירה בין מספר עבודות וניסיונות להפיק את האלבום הראשון תוך מעבר בין מפיקים שעלה לא מעט זמן ומשאבים. לכן בהגיעה לגיל 30 החליטה ללמוד הפקה באופן עצמאי ולהקים לעצמה אולפן ביתי. כך למדה במכללת BPM והחלה תקופת התלמדות אצל מי שסייע לה להפיק את אלבום הבכורה, אורי "מיקסמונסטר" ורטהיים (חבר רדיוטריפ והתפוחים). 

אלבום הבכורה "בר" נכתב והולחן ברובו על ידי שיר אלוני בסגנון רוק שקט, השפעות סיקסטיז, בלוז וקאנטרי. היא הלחינה באלבום את הטקסטים של אחיה אורי ("הערב הגיע"), דליה רביקוביץ' ז"ל ("אתה בודאי זוכר") ויצחק קלפטר ("כאן לבד הלילה"). סייעו לה בחידוד הטקסטים והשירים המפיק סולו יורמן והזמרת שמרת פרץ. האלבום כלל גם גרסת כיסוי לשיר של ויקטור צוי ולהקת קינו "אגדה מוזרה", שתורגם בעזרתו של בן זוגה של שיר, אלכס מורוזוב, שגם צילם את תמונת היח"צ ועיצב את עטיפת האלבום. 

לקראת השקת האלבום במועדון לבונטין 7 בתל-אביב ביוני 2017, הקימה את להקת "הכותרות". בהופעת ההשקה התארח הכנר מירל רזניק. במקביל הוציאה את ספר השירה הראשון, "מישלינג" והשיקה את האתר הרשמי.  בהמשך החלה להלחין שירי משוררים כגון רז סופר והמשוררת האוקראינית קטרינה בבקינה עבור השקות ספריהם.  הרכב נגני "הכותרות" כלל את איתמר בכר על התופים/קחון ואת יובל מזרחי על הבס, כאשר שיר על הגיטרה. בלהקה חברו נגנים נוספים, אך בגלל אי יציבות ההרכב, הלהקה התפרקה ושיר חזרה להופיע סולו.

במהלך 2018 החלה בהפקת האלבום השני "אקטואליה פרטית", יצרה ג'ינגל לתכנית "צד גימל" וסרטה "הסוף" הוקרן בהקרנת בכורה בסינמטק תל אביב במסגרת שבוע הבמאיות. הקימה לזכרו של אחיה אורי את האתר "שירת האינסוף" לפרסום שירתו וההלחנות של שיריו והזמינה מוזיקאים נוספים להלחין משיריו של אורי, בתקווה ליצור מהם אלבום.

דיסקוגרפיה