שרה ארואסטי באנד

[ מוזיקת עולם / אתנית - 2001 ]

ביוגרפיה

האם הציבור האמריקני מכיר את שפת הלדינו כפי שהוא צריך? האם שפה נכחדת זו של יהודי ספרד זוכה לשימור כפי שהיא צריכה? על פי שרה ארואסטי, התשובות הן לא ולא. לכן החליטה לעשות משהו בנדון.

משפחתה של שרה ארואסטי במקורה מספרד ומאוחר יותר קנתה שביתה בסלוניקי, יון. שרה עצמה נולדה בארה"ב, אך הלדינו, שנדד עם יהודי ספרד אחרי הגירוש ב-1492, היה תמיד ברקע שלה כילדה. בגיל 12 נרשמה לבי"ס למוסיקה ובילתה את 10 השנים הבאות (כולל 4 באוניברסיטת יל) בתרגולים כסולנית קלאסית.  ב-1997, בעת שהותה בארץ, פגשה את ניקו קסטל, מורה לדיקציה באופרה של מטרופוליטן ואחד המומחים הגדולים בעולם ללדינו. החזרה לשורשים היתה טבעית, ואחרי לימודיה עמו, חזרה לארה"ב נחושה להכיר למקומיים את הקסם שבמוסיקה היהודית-ספרדית העתיקה הזו.

בשלב הראשון הקימה חברת הפקות מוסיקה שתכיר לקהל הרחב את הסגנון החדש-ישן. אחר החלה לשלב בקונצרטים שלה את הלדינו. היא יצרה לעמה סגנון מיוחד המשלב סממנים מזרח-תיכוניים עם מוסיקה מודרנית - רוק, ג'אז, Fנק ובלוז. ב-2001 ייסדה את שרה ארואסטי באנד, להקת ליווי המורכבת ברובה ממוסיקאים ישראלים שהתגוררו בניו-יורק: יואל בן שמעון (עוד, פסנתר וגיטרה) - אחד הנגנים הידועים בתחום המוסיקה האתנית / ים-תיכונית, יליד מרוקו, מייסד אנסמבל סולטנה המשלב מוסיקאים ערבים ויהודים, ניגן בעברו עם יאיר דלאל והתזמורת האנדלוסית. ירון עילם (גיטרה) - עבד עם מוסיקאים ניו-יורקרים רבים, מופיע ומלמד נגינה על גיטרה בסגנונות ג'אז, רוק, קאנטרי וים-תיכוני. עמנואל מן (באס) - נגן ותיק יליד צרפת, שבעברו ניגן בברירה הטבעית ובבוסתן אברהם. כמו כן הקליט עם אלבינה, זאקיר חוסיין ועוד, ולירון פלד (תופים, כלי הקשה)  - חבר בלהקת הרוק אמוק ועם זאת גילה בניו-יורק את העדנה שבמוסיקה המסורתית, הדורשת קסילופונים, דומבק, מרימבות ועוד. חבר גם בלהקתה של אשתו, ראקי דנציגר (Raqui & The Cavemen).

לדברי ארואסטי, זו היא הלהקה הראשונה (והיחידה בעולם) שמנגנת לדינו-רוק. ההרכב תר ממושכות ברחבי העולם וזכה לתגובות נלהבות מצד המדיה, כמו גם תשואות על תרומתה בחשיפת הלדינו והתרבות הספרדית לקהל הרחב.

אלבום הבכורה שלה, A la Una: In the Beginning, ראה אור ב-2003, והוא אכן מורכב ממיקס של שירי עם ספרדיים עם Fאנק וג'אז מודרני. באלבום מנגנים עמה הישאם שאמי (קאנון), קרלוס רבולר (גיטרה) ובריג'ט רובינס (נאי). המגזין הנחשב Village Voice כתב על האלבום: "אקלקטיות אתנית מאת זמיר חושני...אכלי את הלב שלך, שאקירה!".

ב-2006 צפוי לצאת אלבומה השני, Puertas.

שירה

שרה   ארואסטי

שירה, פסנתר

יואל   בן שמעון

גיטרה

אלן   כהן

באס

עמנואל   מן

כלי הקשה

לירון   פלד (2)

דיסקוגרפיה

A la Una: In the Beginning

רשימת שירים