תפילאלת

[ יהודי / רוחני - 2008 ]

ביוגרפיה

תפילאלת (במקור - עיר ומחוז במרוקו) הוא אנסמבל של שלושה מלחינים שהשכילו לבנות גשר בין המוסיקה היהודית המסורתית למוסיקה ההישראלית בת זמננו. בדומה לברירה הטבעית והתזמורת האנדלוסית, גם חברי תפילאלת שילבו בין פיוטים של יהודי צפון אפריקה והמזרח התיכון, ניגונים חסידיים, שירה מודרנית וכל זאת בעזרת כלי נגינה האופיינים למוסיקת עולם.

יאיר הראל הוא נגן כלי הקשה המתמחה במוסיקה מסורתית יהודית, מוסיקה מזרחית קלאסית ומוסיקה עכשווית. הוא למד מוסיקה פרסית קלאסית אצל פרץ אליהו וזארב אצל המאסטר הפרסי דג'משיד צ'מירני. ממקימי אנסמבל האומן ח"י וחבר בגרעין המייסד של פרויקט "קהילות שרות". היה שותף לאלבום הפיוטים "ידיד נפש" של שלישית הראל בן דוד ולמופע קולמוס הנפש שהוצג בפסטיבל ישראל.

נורי יעקובי למד בבי"ס למדעים ולאומנויות, שם נפגש עם הראל. עוסק בהלחנה, נגינה, אילתור ועיבוד. יצירתו לתזמורת "קונצ'רטו סימפוני" נוגנה בבכורה בפסטיבל "צלילים במדבר" 2002. בפסטיבל ישראל 2003 ניצח על יצירת האלתור "קוברה". כתב עיבודים למופע משותף של נקמת הטרקטור יחד עם הרביעייה הישראלית העכשווית ב-2004 ומופיע תדירות עם ויקטוריה חנה.

יונתן ניב - צ'לן זמר ומלחין, הופיע כצ'לן רקדן ביצירתו של הכוריאוגרף נמרוד פריד, הופיע בארץ ובחו"ל יחד עם נגן כלי ההקשה זיו איתן, מופיע כצ'לן זמר ביצירתו המבוססת על סיפורים חסידיים ועל שירים מקוריים, מוסיקאי של קהילת בית תפילה ישראלי,  זוכה מלגת קרן התרבות אמריקה ישראל לקומפוזיציה 1998ו-2001. ניב מנגן יחד עם יעקובי בהרכב בית שלישי.

כל השלושה למדו אצל פרופ' אנדרה היידו, שם החליטו להקים את תפילאלת. מי שגילה עניין במוסיקה הזו היה כמובן ג'ון זורן, אשר אימץ את הההרכב אל חיקו. אלבום הבכורה של האנסמבל יצא לאור ב-2009 בלייבל של זורן, צדיק.

שירה, כלי הקשה

יאיר   הראל

שירה, פסנתר

יונתן   ניב

שירה, כינור

נורי   יעקובי

דיסקוגרפיה