Panic Ensemble

[ האזנה קלה - 2006 ]

ביוגרפיה

פאניק אנסמבל הוא ההרכב השלישי במספר של המוסיקאי הרב-גוני רועי ירקוני, וללא ספק השאפתני והנגיש ביותר גם יחד.

ראשיתו של ההרכב באלבום בשם "פאניק" שהקליט רועי לבדו באולפנו הביתי. האלבום התבסס על מוסיקה שכתב להצגה "הדרך לעין חרוד", שהוצגה בפסטיבל עכו 2005 ואשר אליה התווספו שכבות עיבוד נוספות וטקסטים בנושא התקפי פאניקה הלקוחים ממגזינים בעוסקים בנושא זה והולחנו כשירים וטקסטים מוקראים. לצורך הקלטת האלבום נעזר ירקוני בחברים רבים וטובים: בשירה - מאיה דוניץ, הדס חינקיס ואבי בללי, באס וגיטרות - ישי זומר, כלי נשיפה - יוני סילבר, כינור - חן שנהר, כלי הקשה - יציב כספי, באסון - יואב קליין ולופ תופים - חגי פרשטמן.

האלבום נשלח לחברות תקליטים בחו"ל והחלו מגעים להוצאתו בלייבל מוזיאה / גאזול (אשר בו יצאו גם פרווה חמה, טרספס, ואותלו של נקמת הטרקטור). במקביל עבד ירקוני על ערב משותף של מוסיקה משולבת אימפרוביזציה במחול עם חברי תאטרון קליפה, אשר כלל הופעות של הרכביו הקודמים - אבק ותין ליפס, והחומר החדש - פאניק. לצורך ביצוע פאניק גיבש הרכב מוסיקאים חדש הכלל את יעל קראוס - לשעבר פרווה חמה, גליה חי - נגנית הויולה העסוקה בארץ וחברה קבועה בנקמת הטרקטור, הגיטריסט ארז קריאל (סימפוזיון), יציב כספי וישי זומר. בנוסף, סיים לכתוב שיר ארוך ומפותל בשם "Night Hawks" אשר בוסס על מוסיקה שכתב באותה תקופה להצגה "משחקי חברה" בתאטרון תמונע. לצורך ביצוע שיר זה הזמין לנגן את חברו האקורדיוניסט בוריס מרצינובסקי והחצוצרן חבר תיאטרון קליפה דירק קונש, אשר השתתף גם בנגינה עם להקת אבק באותו הערב. זו היתה הופעת הבכורה של ההרכב נטול השם, אשר הוקלטה והונצחה באי.פי "הופעה חיה בתאטרון קליפה", שהוצע מאוחר יותר להורדה חינם בנטלייבל בירדסונג.

ירקוני התאהב בהקלטה של ההופעה ומסר אותה לידידו אבי בללי להתרשמות ובמקביל הגיע לשלב חתימת החוזה עם חברת גאזול. יום לפני שליחת החוזה החתום לגאזול, שיכנע בללי את ירקוני שעליו לגנוז את הדיסק ולהתמקד בהקלטתו מחדש עם הלהקה שביצעה את השירים בקליפה, וכך היה. הדיסק נגנז והותיר אחריו את הסינגל "Thoughts" עם אבי בללי והדס חינקיס, שפורסם באוסף "פולארויד 3" של אתר המוסיקה "השרת העיוור". שתי ההופעות הבאות התקיימו ב"הד מיוזיק קלאב" וכללו את ההרכב שניגן בקליפה, כאשר את יציב מחליפה חברתה של יעל - נעה גולנסקי בכלי הקשה (השתיים מהוות את הצמד נערות הליווי).

המופע היה עדיין קצר ועל כן הערבים היו משותפים, תחילה עם תין ליפס ולאחר מכן עם רונן שפירא. בהופעה הבאה בתמונע קיימו פאניק אנסמבל מופע משותף עם שרית שצקי והציגו גיטריסט חדש - יפתח כדן. במקביל החלו להופיע בפסטיבלים שונים ובשילובים עם מדיות שונות: תחילה העלו את המופע "מרק אהבה" בפסטיבל ישראל, אשר כלל את השיר "נייטהוקס" ומספר שירים מתוך מחזור השירים "לאב סופ" מאת קרן אלקלעי גוט אשר ירקוני הלחין מספר שנים לפני כן. המופע כלל תנועה מאת הרקדנית איריס ארז ווידאו ארט של הצמד "דילייט". המופע עלה בשנית ובפעם האחרונה בקונצרט במשכן לאומנויות הבמה במסגרת ערב "מוסיקה נובה אלקטריק אנסמבל".

במקביל העלו מופע משותף בשם "לפרק ולחבר ת'צורה" עם הכוריאוגרפית והרקדנית רונית זיו אשר כלל ביצוע של חצי שעה לשירים מתוך הדיסק "פאניק" ואת המופע "לפרק תצורה" של רונית זיו, והוצג מספר פעמים בתאטרון תמונע, כולל במסגרת פסטיבל "אינטימדנס". לבסוף הופיע ההרכב בפסטיבל הטבע - "במוזה".

כל אותה ת

שירה

יעל   קראוס

גיטרה

ארז   קריאל

גיטרה

יפתח   כדן

באס

ישי   זומר

פסנתר

רועי   ירקוני

כלי הקשה

יציב   כספי

ויולה

גליה   חי

חצוצרה

דירק   קונש

אקורדיון

בוריס   מרצינובסקי

שירה, כלי הקשה

נועה   גולנדסקי

דיסקוגרפיה

הופעה חיה בתיאטרון קליפה

רשימת שירים