איגור קרוטוגולוב

[ אקספרימנטלי ]

ביוגרפיה

איגור קרוטוגולוב הוא אחד מהמוסיקאים הפוריים והיצירתיים ביותר שעלו ארצה ממדינות חבר העמים והתמקמו על מפת האינדי הישראלית. הוא נולד בטשקנט (אוזבקיסטן) וגדל בבית יהודי-מסורתי. לכן אין זה מפתיע למצוא השפעות יהודיות רבות ביצירה שלו - הן בכלים (כלייזמר למשל) והן בשמות השירים ("שטייטל", כינוי לעיירה יהודית, באלבום של קרוזנשטרן ופארוחוד).

קרוטוגולוב פעיל בסצינת האינדי הישראלית מאז 1997. במשך הזמן שיתף פעולה עם מוסיקאים רבים - ואדים גוסיס, Tidal, גרונדיק וסלאבה, אגניוולוק ועוד. בארץ הכיר את רוסלאן גרוס, באסיסט שניגן בעבר בלהקת הרוק הכבד Rabies Caste. ההיכרות החלה עוד ב-1994 אך רק ב-2002 הם החלו לשתף פעולה בתחום המוסיקלי. הם צירפו את גיא שכטר, חבר של רוסלאן מימי התיכון ומתופף לעת מצוא שניגן עד אז בלהקות לא מוכרות (למשל Narcissist, שניגנו חומר מקורי וקאברים לנירוונה) והקימו את קרוזנשטרן ופארוחוד, הנקראת ע"ש ימאי אמיתי שאף זכה לסדרה מצויירת. תירגום שם הלהקה הוא קרוזנשטרן וספינתו.

סגנון הלהקה כונה קלייזמר-קור; שילוב של אוונגארד, ג'אז וגאראג' עם כלי הקלייזמר וווקאל ג'יברישי. אלבום הבכורה של ההרכב, "The Craft of Primitive Klezmer" יצא ב-2003 בלייבל אוריס מדיה ולווה במספר הופעות. קרוטוגולוב ניגן על באס, גרוס על קלרינט, שכטר על התופים וכולם ביחד מנגנים על כלי הקשה וצעצועים, להם פיתח קרוטוגולוב חיבה מיוחדת. האלבום, כמו בהוצאות המאוחרות יותר, לווה בבוקלט מרשים פרי מכחולו של איגור, שעיצב גם את העטיפות והפלאיירים של הרכביו.

בספטמבר 2004 ראה אור פסקול שהכין בשם "Wardrobe" עבור סרט גנוז של ימאמוטו הירומי וטאקאיוקי איווסאווה. בפסקול, המוגדר כאקוסטי מינימליסטי ואמביינטי, ניגנו גם ואדים גוסיס (אקא Chaos as Shelter), ואלרי פרוקוב וקונדו יושיאקי, שני האחרונים על גיטרה. בסרט האנימטורי מככבת בובה, גם היא פרי יצירתו של איגור.

בנובמבר אותה שנה יצא באוריס מדיה הבוטלג הרשמי הראשון של הלהקה, "Live In Karaganda", הופעה שהוקלטה בבארבי ב-30/11/2004. הבוטלג יצא ע"ג cd-r ונמכר מיד לאחר סיומה במספר מצומצם של 27 עותקים, כולם אזלו מן הסתם. לכל עותק צורפה עטיפה ייחודית שעוצבה ע"י איגור. עוד באותו חודש יצא אלבומם השני, "Songs". איגור כתב את כל השירים באלבום למעט "מהוללות", אותו כתב ג'ון זורן. האלבום הופק בעזרתו של טכנאי הסאונד אודי קומראן, הידוע בעבודתו עם להקת אבק. ללהקה צורף אוליה ילנסקי על אקורדיון.

עוד בטרם קרוזנשטרן ופארוחוד, חבר קרוטוגולוב למוסיקאים עולים נוספים מחבר העמים, במיוחד לואדים גוסיס, איתו ניגן והקליט באלבומים רבים. ב-2001 היה חלק מהרכב בשם Crossfishes יחד עם סלאבה סמלובסקי (מהצמד גרונדיק וסלאבה), אנטון וייס, גוסיס וגרוס. ההרכב ניגן מוזיקה נסיונית משהו עם כלים כגון טרמין, קלרינט, חליל ומסור. קטע בהופעה חיה של ההרכב שהוקלט ונקרא בפשטות "Live 23.10.2001", סוגר את האוסף Tel-Aviv Aftermath שיצא בלייבל תופט פרופט. עם הזמן, צורפו להרכב נגנים נוספים.

עוד באותו אוסף ניתן למצוא קטעים נוספים שלו: "About a man falling apart" (קרדיט לאיגור18), "Make Law" (קרדיט ל-New Jerusalem Defence Forces, אליאס לו ולגוסיס). קטע נוסף שלו תחת השם איגור18, "Hunt For Butterflies" נכנס לאוסף "Intercontinental Zvukoprocessing" של הלייבל זווקופרוססור.

ב-2002 ניגן באס וכתב קטע מוסיקלי של 20 דקות באלבומה של ורה אגניוולוק, sculptor. גם באלבום זה שותף ואדים גוסיס. הקטע הראשון באלבום, "The Golden Skull", נמצא אף הוא באוסף של תופת פרופט. בהמשך השנה המשיך לשתף פעולה עם גוסיס, הפעם אי.פי בשם "Locust Wind". ב-2003 נמשך השת"פ כשאליהם מצטרף באסטרד נויז באלבום The Geometry of Soul שיצא בתופת פרופט. באי.פי הגיאומטרי חמישה שירים הנקראים ע"ש צורות גיאומטריות (כמעט..נקודת אל חזור, מלבן, משולש, קו ונקודה). עוד באותה שנה חברו ל-Tidal (דיויד בראונסטד, שעמד מאחורי פרוייקט הנויז 666 Volt Battery Noise) ויחד הוציאו אלבום בשם Ingathering of Exiles.

ב-2005 ריכז סביבו חבורת נגנים שתוציא אל הפועל את חיבתו לצעצועים. תחילה הופיע במועדונים כמו "גרין ראקון" בתל-אביב תחת השם "תזמורת הצעצועים של איגור קרוטוגולוב". בהמשך כינה את להקת הליווי שלו בשם קראטה באנד. לקראת סוף השנה הוקלט אלבום בשם "Children 4 Muzik", פראפרזה על מוסיקה לילדים. הקרדיט ניתן ל- Igor Krutogolov's Karate Band. על הבמה ובתקליט מנגנים בנוסף לחברי קרוזנשטרן גם עידו עזריה, טניה בוגוסלבסקי, גרגורי באדו, שלי דובלינסקי, עינב כהן, ויקטור לוין וליאוניד אוליצקי, שני האחרונים בעלי הלייבל אוריס מדיה. כולם מנגנים על צעצועים מסוגים שונים. המוסיקה באלבום תוארה כ"קומדיית נויז אקספרימנטלי".

תחילת 2006 רמזה שפרץ היצירתיות לא עומד להסתיים בקרוב. תחילה יצא על גבי cd-r האלבום Muzika Elektronika בלייבל טען! כוון!! אש!!!, תת-לייבל של החזית המזרחית. האלבום יצא בעבר בלייבל ההולנדי Esc.Rec. בעטיפה שונה ועתה יצא מחדש במספר מוגבל של 101 עותקים. אליו הצטרף בוטלג בשם Festivemood (יצא גם כן ע"ג cd-r) בלייבל הגרמני Apocalyptic Radio ובמהדורה מוגבלת של 50 עותקים. הלייבל, המתמחה בהוצאות מיוחדות של אקטים אוונגארדים, שיחרר את ההופעה החיה הנ"ל בו נוטלים חלק קרוטוגולוב, אנט וייס ורוסלאן גרוס.

קרוזנשטרן ופארוחוד הוציאו ב-2006 ספליט עם דואו התופים-גיטרה הקנדי ויאלקה בטרם שיחרר איגור את אלבום הסולו הבא שלו, White הניאו-קלאסי אמביינטי, כעבור שנה. בפברואר 2008 התארחה הלהקה האוקראינית I Drug Moy Gruzovik בארץ ובלילה האחרון שלה בישראל הוקלט סשן מאולתר של שתי הלהקות, שראה אור באוריס מדיה ב-950 עותקים בלבד. הסשן נקרא "מלך". עוד באותה שנה ראה אור סשן מוקלט נוסף בשם Live in The Head, הפעם של האוונט-רוקר היפני טאצויה יושידה, שהופיע במכללת הד בתל-אביב במאי 2006. איגור, כמו גם אסיף צחר, היו שני המוסיקאים הנוספים שהופיעו לצד יושידה.

2009 ראה אור שיתוף פעולה מחודש עם ואדים גוסיס, הפעם האחרון הגיח תחת אליאס חדש - ThunderWheel. שיתוף הפעולה הניב אלבום בשם Lumberjack Blues, שראה אור בלייבל הנויז האיטלקי Trips und Träume. שנה זו צויינה בישראל כ"שנת פולין", ובמסגרתה נערכו כמה וכמה פרוייקטים תרבותיים משותפים. אחד מהם הביא ארצה בעזרת מכון אדם מיצקביץ בפולין את הלהקה המקומית Mitch & Mitch. אלה הקליטו עם קרוטוגולוב את האלבום "Love For Three Cockroaches" ללחנים של זליג רביצ'ניאק. באלבום נוטלים חלק גם רוסלן גרוס והחבר החדש של קרוזנשטרן, בוריס מרצינובסקי.

דיסקוגרפיה

1970s Uzbek Electronic Music

רשימת שירים

Dark Water - w / Kenji Siratori, Live@Givataim Theater

רשימת שירים

Love For Three Cockroaches

רשימת שירים