אשקלון קווילט

[ רוק מתקדם 2001 - 1999 ]

ביוגרפיה

על אף שהקווילט, אותו כיסוי מיטה הנטווה בשלוש שכבות, נתגלה עוד בקברים פרעוניים ואף אבירים צרפתים נהגו ללבוש בד זה מתחת לשריונם, עיקר תפוצתו במאה ה-19 באמריקה המתיישבת. מה לזה ולאשקלון? חברי ההרכב אמנם גרו לתקופה קצרה בעיר, ואולי זהו המארג בין כאן לשם, בין אז להיום.

אשקלון קווילט הם האחים שחר ואורי הנדל, בנם של שדרן הרדיו הותיק בני הנדל. בצעירותם ניסו מזלם כלהקת רוק שהופיעה מספר פעמים בפרגוד והתאיידה. המפגש עם האינטרנט גילה להם על קיומם של מעריצים נוספים של הרוק המתקדם. או אז החליטו לשנות כיוון מרוק מודרני לרוק אמנותי, שם קוד לאותו רוק מתקדם שכה אהבו. הם הקימו את "אשקלון קווילט" כביטוי לאהבתם למוסיקה אמנותית, המשלבת את הרוק הבריטי משנות השבעים עם סממניים קלטיים ומזרח תיכוניים מתובלים בהשפעות של ואן דר גראף ג'נרטור, ג'נסיס, ג'טרו טאל ורוברט וויאט.

בעוד שחר הנדל למד מוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית, אורי הוא אוטודידקט שהתפתח בידיעותיו לפי הרגש. שחר מנגן על קלידים ואורי על כלי מיתר. הם צירפו ללהקה את שרון רינת, בוגרת האקדמיה למוסיקה בירושלים, כנגנית חלילית. ביחד הקליטו את The Event. הדמו נשלח למספר לייבלים בעולם, ולבסוף הביע התעניינות הלייבל האנגלית Hi-Note Music. האלבום ראה אור ב-2001 במספר עותקים מוגבל ל-500.

האלבום זכה לביקורות מהללות מצד קהילת הפרוג-רוק בעולם. המגזין Aural Innovations כתב עליהם: "השלישיה מייצרת שילוב צבעוני של סגנונות כמו רוק מתקדם, פופ פסיכודלי, פולק אירי, מוסיקת ימי-ביניים, ג'אז, קלאסי ועוד. זה נשמע כשילוב בלתי אפשרי ואכן דורש מספר האזנות לפני שקולטים את הקסם הרב באלבום, אך משהבנתם אותו, אין דרך חזרה. אתם תתאהבו באשקלון קווילט". מלבד האלבום, הקליטה הלהקה גירסת כיסוי לשיר "Dedicated To You, But You Weren't Listening" של סופט מאשין, שיר שנכלל באוסף "To Canterbury And Beyond" שיצא ב-1999. לא ידוע על קטעים רשמיים נוספים שלה.

שירה, גיטרה

אורי   הנדל

שירה, באס

שחר   הנדל

חלילית

שרון   רינת

דיסקוגרפיה