גוטל בוטל

[ רוק - 2001 ]

ביוגרפיה

סיפור המופע: נתי אורנן, שחקן כושל, מנסה לשווא להצליח בשוק הבידור המקומי וחווה כשלונות חריפים בתחום הרומנטי. לעזרתו נחלץ ה"כפיל" שלו, מר גוטל בוטל, דמות שתלטנית ויצרית, הנאבקת באורנן, תופסת פיקוד על המופע ולבסוף...

ב-2001 עולה לראשונה מופע החיים של גוטל בוטל בתיאטרון "קרוסל" ז"ל בת"א. ההרכב מונה שלושה: ליאור וילקומירסקי בשירה וגיטרה אקוסטית, יובל בר און (אותו פגש נתי בהצגת ילדים בה שיחק) בצ'לו, ונתי אורנן שהלחין וכתב את החומר בשירה ופרפורמנס. ההרכב קם בעקבות שורת חבטות שספג אורנן במישור המקצועי / אישי ושהורידו אותו למקום הכי נמוך שיש, תחושה של "אין לי מה להפסיד". החבורה קיימה סדרת ישיבות ממושכות במרפסת בית הוריו של ליאור וילקומירסקי שיצרה את מראה "שלושת הגברים המרירים" על הבמה.

היה להם שם למופע, אך לא היתה דמות. לגבי השם "גוטל בוטל" נותן אורנן מספר גרסאות. החל מחלום, דרך שאכטה אחת יותר מדי ועד התגלות מטלטלת. על דבר אחד אין ויכוח, השם למופע נוצר עוד בטרם היתה "דמות". גוטל בוטל עם הכובע השחור והמשקפיים עוצב כשהשתתף עם רפי פרח בסדרת הופעות של Mr. Error Sound System ובמהלך ההופעות של "מופע החיים של גוטל בוטל" התחדדה עוד יותר דמותו.

לאחר כחצי שנה של הופעות בטריו הצטרף המתופף ואיש כלי ההקשה אורי נועז. אורי מעולם לא הופיע כמתופף עם הרכב על במה לפני כן, אך לאחר חזרה שלא כללה את אורנן דיווח ליאור וילקומירסקי כי למתופף החדש "יש את השריטה". התקיימה חזרה נוספת בה התבררו כישוריו של נועז כhuman beat box וכאישיות יוצרת יוצאת דופן, והנ"ל הצטרף רשמית כשהוא מנגן בעדינות יתרה עקב מחסור בגיטרה בס בהרכב.

לאחר מספר חודשים עוזב ליאור את ההרכב, במקומו נכנס דן מילר ששורד שתי הופעות ולאחריו דודי כהן (כמעט אפריקה, יובל גורביץ'). במופע למען סרבני השמאל פוגש ג'ו "מר צרצר" רוזן בגוטליה ומצטרף כנגן הבס. לאחר שנתיים בהן רץ "מופע החיים של גוטל בוטל" ברחבי הארץ, בתאטרון תמונע במסגרת הפרינג' ובג'ה פן (אותו סייעו להקים, בנו את הבמה, העלו את התאורה וחנכו את המקום כהופעה הראשונה בו), עלה "מופע החיים של מוטי פנאן" כצורך לתת ביטוי לחומרים נוספים שעלו במרוצת הזמן ולא התאימו ל"גוטל". או אז התעוררה השאלה איך יקרא ההרכב, שכעת היו באמתחתו שני מופעים. זו לא היתה בדיוק להקה וגם לא שתי להקות, וכך נהגה השם "קבוצת גוטל בוטל", או בקיצור "ק.ג.ב". שני המופעים רצו במקביל בג'ה פן ובתמונע, פעם בחודש כל מופע.

במהלך הזמן חלו שינויים פרסונליים בהרכב: דודי כהן פרש לאחר שנה של הופעות של "מוטי פנאן" ואת מקומו תפס טל וגנר על גיטרה חשמלית (וגנר ניגן עם ארנן בהרכב אחר לפני שנים רבות, כאשר ארנן החל ליצור את גוטל). תום קלנר (חבורת אטומיק) הצטרפה על צ'לו. שלומי טוויג החליף את נועז על התופים ויהוא ירון החליף את ג'ו רוזן. במהלך החילופים נולד סוג של מופע נוסף שנקרא "מופע החיים של מוטי פנאן – הוידאוטרון". המדובר במופע החיים של מוטי פנאן + וידאו מיוחד שנוצר ע"י שתי אומניות וידאו (שגית גיירמן ויפעת לבני) הנקראות delight. המופע רץ בתחילה בתמונע ולאחר מכן פעמיים בסינמטק ת"א. סינגל בשם "אנימטור" מתוך המופע של גוטל בוטל יצא ב-2005. כמו-כן שיתפה הלהקה הופעה מלאה ברשת להורדה חינם באתרה הרשמי, הופעה שנערכה במיילסטון, מבצר שוני, 6-1-2006.

נתי ארנן עצמו תרם את כישוריו לאמנים נוספים מלבד שני מופעי חייו: בין היתר הופיע עם Mr Error Sound System, הקליט עם קודמן (איתן נחמיאס) ובאלבום "הא!" של דיגיטל_מי.

שירה, גיטרה

נתי   ארנן

גיטרה

טל   וגנר

באס

ג'ו   רוזן

אקורדיון

יובל   בר און

תופים

שלומי   טוויג

צ'לו

תום   קלנר

כלי הקשה

אורי   נועז

תופים

מיקו   ברנר

באס

יהוא   ירון

דיסקוגרפיה

גוטל Vs פנאן

רשימת שירים