חגי פרשטמן

[ רוק ]

ביוגרפיה

בשלב כלשהו במהלך 2004/5, ריבוי ההרכבים והפרוייקטים בהם נטל חלק חגי פרשטמן יצרו רושם שהמתופף שובט וכמה העתקים שלו פועלים פה, שם ובכל מקום על כדה"א. הוא טס לארה"ב פעמיים להקלטת אלבום עם להקות שונות ואף ערך עמם שם כמה הופעות, אך בכל זאת יכלתם לתפוס אותו בהופעה בתל-אביב עם אחד מהרכביו שנשארו בארץ. תעלומה.

בגיל ההתבגרות דווקא חשב להיות צייר (למד במגמת אמנות פלסטית בתלמה ילין), אך אי שם בשנות השמונים, בגיל 14, קיבל כמתנה מערכת תופים מחבר של אחיו (בשם...חגי) שהתגייס. בשנתיים הראשונות ניגן ללא הנחיית מורה אלא ע"י האזנה לתקליטים. רק מאוחר יותר למד אצל המורה דיוויד ריץ'. בכיתה י"ב הקים עם חברים מהתיכון להקת מטאל בשם אקסקליבר. הלהקה התפרקה אחרי חצי שנה, כשברזומה שלה הופעה במועדון "רוקסן" המיתולוגי ב-1989.

ברשימת המתופפים שהשפיעו על פרשטמן הוא ציין את ז'אק דהז'ונט (ג'אז), ג'ון בונהם, טוני ויליאמס (ג'אז), טרי בוזיו, אלווין ג'ונס, קית' מון, פיל קולינס, ביל ברופורד, באדי ריץ' וג'ינג'ר בייקר. שילוב זה של השפעות מתחומי הרוק והג'אז מצאו ביטוי בפרוייקטים לעתיד שבהם נטל חלק. בתחום הג'אזי, הוא ניגן בלהקת הליווי של אלברט בגר (החמישיה והרביעיה). הוא הקליט עמו שני אלבומים - הבל הבלים (אירסיי, 2003) ו-Listening (אירסיי, 2004). כמו כן הקליט אלבום עם הפסנתרן דניאל שריד והסקסופוניסט אורי קפלן בשם Pearls of Peril (אירסיי, 2004).

ב-2005 הקליט אימפרוביזציות עם ז'אן קלוד ג'ונס לאלבום Jean Claude Jones With Friends (החברים הנוספים של ג'ונס באלבום כוללים את מאיה דוניץ, יובל מסנר, גן לב, אריאל שיבולת ועוד). במהלך 2004/5 השתתף מספר פעמים בג'אם סשנים שנהג לערוך הרולד רובין במועדון הגדה השמאלית בתל-אביב.

בתחום הרוקיסטי, באמצע שנות התשעים נוצר קשר בינו לבין המוסיקאים איתן רדושינסקי, גיא שטרנברג ותום ברגר עמם הקליט במשך מספר שנים תחת מספר שמות. ב-1996 ניגן בהרכב ספיידר מאכר שהחל את דרכו בתל-אביב והמשיך לברלין. ההרכב הוקם על ידי גיל בסרב הידוע גם כ"גילי ספיידר" וגם כ-THE LEAF. ההרכב הקליט ב-1998 אלבום בשם Synthetico אך ראה אור רק ב-2004 בלייבל הגרמני פונקטור.

ב-1997 חזר עם רדושינסקי לארץ ויחד חברו לפרוייקט הצד של אסף שריג, Elbow. בתקליט שדרים שהוציאו נקרא פרשטמן Fresh Man. מאחר והלהקה הבריטית Elbow הפציעה, הם שינו שמם ל-Toxic Lucy. אגב, אחד השירים בתקליטון נכתב ע"י רדושינסקי ונקרא "Plastic Peacock". בשלב זה פרשו פרשטמן ורדושינסקי מההרכב (Toxic Lucy הפכה מאוחר יותר לווקי טוקיז). ב-1998 הם הקימו את הרכב הג'אמים המטורלל מידנייט פיש, בו היו חברים גם מאיה דוניץ, יוני סילבר ואייל תלמודי. את המוסיקה של ההרכב תיארו כ"פרוגרסיב נויז-Pאנק אלקטרוני עם ג'אז".

ב-2001 ניגנו יחד עם דני אברג'יל כפלסטיק פיקוקס. ההרכב הקליט אלבום רשמי אחד (Radio Death בלייבל פאסט, עם המתופף המקורי דניאל זייבלט) ועוד אחד שנגנז (Cycle of a Donkey). ב-2002 חבר פרשטמן לטליה פרי ואלון כספי ויחד הקליטו את אלבום הבכורה של להקת אליוט. כמו כן ניגן בתל-אביב ארט אנסמבל ובמקהלת גבעול.

שנה מאוחר יותר ניגן בלהקתה של שרון קנטור, The Girls, עמה הקליט את אלבום הבכורה "Talk to the Pervert" שיצא ב-2004 בנו_דיסטריביושן. ב-2004 חבר לשתי להקות נוספות: Family Butchers עם אסף תאג'ר ואורי פרוסט ו-Midnight Peacocks, ששמה מורכב מלהקותיו הקודמות מידנייט פיש ופלסטיק פיקוקס. כצפוי, בהרכב ניגנו חבריו משכבר הימים איתן רדושינסקי, מאיה דוניץ ואייל תלמודי. את אלבומם הקליטו באולפני Low Swing בברלין אצל...גיא שטרנברג. ב-2005 הצטרף ללהקה נוספת: Ex-Lion Tamer יחד עם זואי פולנסקי (לשעבר Ed) ואסף תאג'ר (קטאמין). מרבית השנה בילה בארה"ב כאשר אלבום הבכורה של הפמילי בוצ'רס הוקלט באולפני Electrical Audio אצל בוב ווסטון (Shellac) ואילו Ex-Lion Tamer הקליטו אצל וורטון ת'ייר (Sonic Youth). עם זאת, נפרדו דרכיו עם אליוט, כאשר פרי וכספי המשיכו לניו-יורק לעבוד כצמד (תחת השם T Model), לא לפני שהקליט עמם את האלבום השני של הלהקה, Double Cassete שיצא ב-2005 בנו_דיסטריביושן. כמו כן ניגן בשתי רצועות באלבום הבכורה של Pits.

בהמשך 2005 השתתף בהקלטת אלבום הבכורה של ההרכב דראפקין, פרוייקט של רועי ירקוני וישי זומר (Thin Lips) עם ג'וליה אייזנברג. התקליט בסגנון ג'אז מקומפז עם נטיות אוונגרדיות והמוסיקה בו נכתבה לשירים של משוררת יהודיה בשם ציליה דראפקין שחיה בניו יורק במחצית הראשונה של המאה ה-20. בין היתר משתתפים באלבום בוריס מרצינובסקי (פאניק אנסמבל), יוני סילבר, חן שנהר, יהוא ירון ועוד. הוא עבד עם אמן הקול ג'וזף שפרינצק על עבודה לפסטיבל המשוררים במטולה, שם הציגו סיפור של יונה וולך. בינואר 2006 יצא אלבום הבכורה של מידנייט פיקוקס, It's a Brutal Machine.

ב-2007 המשיכה המגמה החרוצה: לצד הופעות עם קטאמין ואקס ליון תיימר (ואפילו מילא את משבצת המתופף בהופעה של Into White בארץ), הפתיע עם אלבום נוסף של הרכב נוסף - Malox עם אייל תלמודי, צמד שהגדיר עצמו כהורה פאנק. הצמד הופיע פעמים ספורות בלבד לאחר השקת האלבום, One Day. התחנה הבאה היתה רביעייה נסיונית בשם שרימפ (עם יפתח כדן על הגיטרה, יוני סילבר על כלי נשיפה וגיל מאיר על הבאס). בהמשך השנה תופף במספר הופעות עבור Windy & Destiny ובתחילת 2008 הפך רשמית למתופף של מונוטוניקס במקומו של רן שמעוני.

דיסקוגרפיה