מורה

[ רוק - 2004 ]

ביוגרפיה

בניגוד גמור לעשורים הראשונים של המוסיקה בישראל, התעסקות בשירי משוררים בעידן החדש היא זן נדיר. עולם הפופ נמנע מלהלחין עברית תקינה, גבוהה ואולי אנכרוניסטית, הפסטיבל / פסטיגל הפסיק להזרים להיטים החוצה, לאלילים החדשים מייבאים להיטים מחו"ל שעוברים תירגום. מי שמכניס ראשו לביצה הספרותית הקלאסית נתפס כמהמר לא מחושב.

עם זאת, פה ושם זה קרה. יוצרים שניסו לתת טוויסט חדש למילים של אלתרמן, רוטבליט, גולדברג או וולך. ישראל ברייט הלחין שירים של אורי צבי גרינברג, מאיר ויזלטיר וזלדה באלבום "אוצר סמוי", מירון ח. איזקסון זכה לאלבום שירים שלו מאת אמנים שונים (רכטר, ורד קלפטר, אורי מגן, אולארצ'יק ועוד), יצאו אוספים מחודשים לשיריהם של נעמי שמר, גיל אלדמע, יהונתן גפן, יוני רכטר, מאיר נוה ועוד. שלישיית מורה (Moora) החליטה אף היא להתעסק עם החומרים הללו.

אלון לוטרינגר (שירה, באס), עומר קליין (פסנתר) ושחר ברבש (תופים) ניגנו יחדיו עוד בתקופה בה למדו בתלמה ילין. מאז, ברבש תופף תקופה מסויימת עבור הבילויים ובהרכבים שונים, קליין פנה לג'אז, הקים את רביעיית עומר קליין ואף ירד לבוסטון להתערות בסצינה המקומית ואילו לוטרינגר הלחין מוסיקה להצגות תיאטרון ("פלונטר", "המדריך לחיים טובים" בה גם שיחק ועוד). ב-2003 הגיח לוטרינגר באלבום "בלדות" של מתי כספי, עמו הוא שר את "ילד אסור ילד מותר".

ב-2004 החלו להופיע תחת השם מורה. בראיון לטל גורדון סיפר לוטרינגר שהכל החל מצפיה משותפת עם קליין בתכנית על 'מאחורי הצלילים' של גרוניך וכספי וההתלהבות מהרעיון ששני מוסיקאים ילחינו בראש אחד. זה הלך להם טוב כאשר זכו השניים בתחרות הלחנת שירי היינריך היינה בבית אריאלה ת"א על השיר "שחורת מפרשים ספינתי". זה הלך להם טוב גם במורה. הסגנון המוסיקלי שאב אלמנטים מרוק מתקדם. אבי בללי, מעריץ גדול שלהם שנצפה ברבות מההופעות, זיהה השפעות של Kraut ו-National Health, הקהל המקומי מצא בעברית התכתבות עם ששת ואחרית הימים ואילו לוטרינגר עצמו הזכיר את ג'נסיס וקינג קרימזון. הטקסטים נלקחו מכתביהם של יונה וולך (קורנליה, לוטה), דוד אבידן (הרחובות ממריאים לאט, מות המשורר חלק א', בדיחה), יהודה עמיחי (ילדי הישן), יעקב אורלנד (הראי), אברהם חלפי (אם תפקחנה עיני) ואפילו ריימונד קארבר.

השלישיה נהגה להופיע בתיאטרון תמונע. נציגים מחברות תקליטים שנכחו בהופעותיהם ואף שמעו סקיצות הביעו התפעלות אך לא יותר מכך, כהרגלם בקודש. לבסוף, הקליטו הופעה אחת בתמונע, שנמכרה ע"ג דיסק בהופעות בלבד. תוך שנה הפכה לאחת האטרקציות הגדולות בעיר, עד כי לאחת ההופעות נמכרו כל הכרטיסים שעות לפני תחילתה.

שירה, באס

אלון   לוטרינגר

פסנתר

עומר   קליין

תופים

שחר   ברבש

דיסקוגרפיה