מתן קליין

[ ג'אז ובלוז ]

ביוגרפיה

מתן קליין כבש את סצינת הג'אז האמריקאית בעזרת הכלי שלו - החליל. מתן הוא מוסיקאי עטור פרסים ועתיר עיטורים ושותף במספר אנסמבלים והרכבי ג'אז ופיוז'ן.

קליין גדל בירושלים. את הקריירה המוסיקלית החל בגיל 7, כאשר לאחר מספר שיעורים על פסנתר, הסב לחליל. מגיל 13 תר בעולם בכמה הרכבי פולקלור עד שנשאב אל עולם הג'אז. בגיל 16 זכה בפרס ראשון בתחרות פיזמון-תיכון, בה הציג לחן למילים של נתן אלתרמן. לאחר השירות הצבאי הקים הרכב ג'אז בשם "משא ומתן" שהופיעה בתכניות טלויזיה ורדיו בארץ ובכמה פסטיבלים מרכזיים (פסטיבל ישראל, פסטיבל הקולנוע בירושלים וכו'). הוא נרשם ללימודים באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים. לאחר שנת לימודים אחת החליט להשלים את התואר במכללת ברקלי בבוסטון.

בבוסטון התערה בסצינה המקומית כאשר הוא משתף פעולה עם הויברופונויסט ויקטור מנדוזה ועם אמנים כג'יובאני הידלגו ובילי צ'יילדס. הוא החלילן הראשון שזכה בפרס הישגי במחלקת כלי הנשיפה של ברקלי. מיד לאחר שסיים את התואר, עבר לניו-יורק. בעיר הגדולה פעל במספר הרכבים: הוא הנהיג הרכב פיוז'ן ג'אז ישראלי בשם Seeds of Sun, עמם הופיע בוייטנאם, הונג קונג והפיליפינים (ואף הקליט אלבום בכורה בשם What's New? ב-2005), הנהיג חמישיה אישית (מתן קליין קווינטט) עם יובל ליאון (תופים), אבי רות'בארד (גיטרה), מאנו קוך (פסנתר) וגוסטאבו אמארנטה (באס). הרכב זה הוציא אלבום בשם Love Alive. יחד עם הצרפתי בן זוורין (בנו של אגדת הג'אז מייק זוורין) וחואנקו הררה הונצואלי הופיע בשם Crossroads Ensemble. אנסמבל זה, כשמו כן הוא, צמת של מספר סגנונות ואלמנטים  - ברזילאיים, יהודיים, ג'אז, Fאנק, לדינו ולטינו. בארץ הריץ את "פרוייקט שוקולד לבן" עם המתופף הותיק דני בנדיקט, הפרקשניסט ג'וקה פרפיניאן, הגיטריסט חזי חייט והבאסיסט יוראי אורון. בנוסף לכל האמור, ליווה את מיקי גבריאלוב ויוני רכטר במסע הופעותיהם בארה"ב והוא מופיע תדירות בפסטיבלים בינלאומיים.

ב-2000 זכה קליין במקום ראשון בתחרות כתיבת שירים ע"ש ג'ון לנון וב-2003 בתחרות זהה כלל ארצית. הוא נגן הקלטות קבוע בלייבל Timeless Recordings בו יצא האלבום של פרוייקט שוקולד לבן. יצירתו "איתך" נכללה באוסף שצורף למגזין הניו-יורקי הנחשב Global Rhythm בספטמבר 2005.

דיסקוגרפיה

Wag the Mammoth in the China Store

רשימת שירים

Seeds of Hope / A Tribute to The Music of Debbie Friedman

רשימת שירים

Live at the Nashville Jazz Workshop

רשימת שירים