ערופי שפתים

[ רוק - 2003 ]

ביוגרפיה

ערופי שפתיים (הנקראים ע"ש ספרו של דוד אבידן "ברזים ערופי שפתיים" מ-1954 ובזאת מסתכם הקשר שלהם לאבידן) עברו שלושה גלגולים שונים כאשר גרעין הלהקה הורכב מעודד ורטש (באס), אלעד זאב (גיטרה ושירה) ויהונתן כדן (תופים).

ורטש וזאב שיתפו פעולה בעבר בלהקת פנאי (יחד עם עינת מוהבן, לימים מתופפת לבנבונת, שהבאסיסט שלה היה...עודד ורטש). ההרכב הראשון של ערופי שפתים נפגש בחדר חזרות המשמש גם כסטודיו לציור ביפו ב-2003. השלישיה יצרה חומרים אישיים ותמימים, הספיקה להופיע פעמיים ולהתפרק. הגלגול השני כלל את DJ אורי ליכטיק על התופים, ריקי בן דוד (Evil Speakers) וריקי אלקיים בשירה, יהונתן כדן ואלעד זאב בגיטרות ועודד ורטש על הבאס. ההרכב הנ"ל עסק באילתור חי מול הקרנות וידאו של טלנובלות. נסיון זה הוביל בסופו של דבר להקמתה של להקת שוורצע קינדר.

ההרכב השלישי של ערופי שפתיים הורכב מהגרעין בלבד. שיריו הרשמיים הראשונים הופיעו בשלושה אוספים ב-2005: "קהל היעד" ו"החוצה החוצה" נכללו באוסף פית/קית הראשון (הכולל גם שיר סולו של אלעד זאב, "זה בסדר"). השיר "קרש קפיצה" נכלל באוסף הבלום באר הראשון. השיר "Black Dog" (גירסא חיה והזויה לשירם של לד זפלין) נכלל באוסף גרביצקי הראשון. ב-2005 יצא גם אלבומו השני של דני הדר, "לאהוב בלי להכיר". השיר "אל תתגייסי" מתוכו הוקלט בהופעה חיה בערב במה חדשה בתיאטרון תמונע בת-אביב ב-2004, כאשר ערופי שפתים מלווים את הדר.

בערב פית/קית הרביעי בפברואר 2006 הושק האוסף השני של הלייבל. באוסף זה נכללו "מות המחשב", שיר סולו של עודד ורטש, ו"סבלנות" של הלהקה. בנוסף, יצא סינגל ובו שני שירים - "החוצה החוצה" ו"חלודה". סינגל זה התבהר לבסוף כחומר הרשמי היחיד של הלהקה בגלגולה זה, שתלתה את המיקרופון ב-2006. אלעד זאב, הרוח החיה מאחורי ההרכב, התרכז באלבום סולו ("אל תפחד מהמחשב") והמשיך את שיתוף הפעולה עם ורטש בשוורצע קינדר.

ב-2008, לאחר תקופת צינון ממושכת מצד אלעד זאב ולאחר הצלחתה של להקתו הבאה של יונתן כדן, מורה חיילת, התאחדה הלהקה בגלגול חדש. כדן עבר אל הגיטרה ומאחורי התופים התייצב יובל גוטמן (שתופף גם עבור להקת צד של מורה חיילת, מורה מחליפה). המשפחה של הרכבי פיתקית הגיעה לידי ביטוי גם כאשר המתופף של מורה מחליפה, אריאל קליינר, הצטרף אל הארבעה כקלידן. לאחר אין ספור דחיות והתמהמהויות, ראה אור אלבום הבכורה "אל המדרון" באוגוסט 2010. הלהקה המשיכה לפעול מעט לאחר צאתו אך הדי פעילותה נמוגו אט אט. בכל זאת הפתיעה הלהקה כאשר הקליטה ארבעה שירים חדשים שראו אור במיני אלבום אפונימי ב-2014.

שירה, גיטרה

אלעד   זאב

באס

עודד   ורטש

תופים

יהונתן   כדן

קלידים

אריאל   קליינר

תופים

יובל   גוטמן

דיסקוגרפיה

החוצה החוצה / חלודה

רשימת שירים