פתיל

[ נויז / אינדסטריאל ]

ביוגרפיה

עומר אייל, אקא פתיל, יוצר מוסיקה מאז 1993, המחברת את השפעותיו הראשונות בגיל הטיפשעשרה (סאונדגארדן, ג'יינז אדיקשן וכו') עם המוסיקה האלקטרונית המתקדמת (דפש מוד, פרונט 242 ויאנג גודס) אליה נחשף בשלב מאוחר יותר.

בראשית, ניסה לנגן על כלי נגינה אמיתיים, ולאחר שסבר כי אין ביכולתו לעשות זאת, פנה לעולם המחשבים והחל ליצור מוסיקה אלקטרונית. לאחר סקיצות ראשוניות ולא מספקות, פגש בגיל 15 את אייל בארי, יחד הקימו את "נסיון כושל", כצמד אלקטרוני של שניים שלא ידעו לנגן. על אף זאת, הקליטו שלושה אלבומים בין 1995-1997. שנה מאוחר יותר, הקליט את אלבום הסולו הראשון שלו Spasm. האלבום התאפין בשינויי ז'אנרים תכופים בתוך השירים עצמם (כל 20 שניות לערך) ובעיקרו היווה נסיון ראשון לייצר מוסיקה עם תוכן ומשמעות. לאחר ש"איבד את ידיו ורגליו" במערבולת הז'אנרים שיצר, ניסה לשכלל את שירי האלבום, כך שיבטאו ביתר דיוק את השקפותיו המוסיקליות. על כן הקליט אלבום רמיקסים בשם Re:Ptyl, שיצא ב-1999. התוצאה השביעה את רצונו מספיק כדי להביא אותה אל הבמה בפעם הראשונה.

לאחר צאת האלבום, חיפש פתיל השראות בשדות זרים. כך צפה בהופעות של הכמיקל בראדרס, פאד גאדג'ט, סקיני פאפי ועוד בטוקיו, לונדון, פאריס ועוד. ההשראות החדשות גולמו באלבומו השלישי, TriPtyl (יצא ב-2002), אותו הגידר כאלבומו "הבוגר" הראשון. בשלב זה, כשהצד האפל של שנות השמונים מפעם בו, הקים הרכב הופעות בשם The Glam Bitches From Hell, שמלבדו כלל ארבע בנות: ליעד שר (שירה, גיטרות), טל ארגמן (טייפ), שירה מוגילנר (שירה, טייפ) וניקולה וולמין (תופים). מופעי האינדסטריאל פאטיש הנשיים הללו קרמו עור וגידים מספר פעמים מועט בטרם התמוססו לתהום הנשיה.

עם זאת, באחד ההופעות הבודדות הללו צפה בו צבי קופר, סולן הרכב מטאל בריטי דאז בשם Nutcase ורייבר ישראלי ותיק, שהפך לשותף המוסיקלי הבא שלו. הצמד, שכינה עצמו PVC (פתיל Vs קופר), הקליט את שירו הראשון A 2 b Slave, ראה כי טוב, והחליט להמשיך את הקואופרציה. ב-2005 הקליט את אלבומו הראשון, In Plastic. הצמד ניסה לשלב טרנדים אינדסטריאלים, ניו מטאל ודטרויט טקנו בסאונד שלו (ובעברית!), שכלל מופעי סאדו-מאזו חיים על הבמה.

העבודה עם קופר לא האטה את עבודתו כסוליסט. אלבומו הבא, Hell Sound, יצא ב-2005. באחד הפסטיבלים בהם הופיע, הגיש עותק של האלבום לברונו קראם, חבר Das Ich, שהתלהב מספיק כדי להחתימו בלייבל הגרמני Danse Macabre. בד בבד, החל לעבוד עם יוצרים רבים בסצינת הטקנו EBM המחתרתית בישראל. כך הפרוייקט Storm עם משה קוטנר (אקא מישל לה היסטריק), אלקטרו-יידיש עם תמי בן תור ורמיקסים לוול'צורס, 17 מיגס אוף ספרינגס, אנטיוכוס, Observe & Control ועוד. ב-2004 תיעד את תפיסתו הפילוסופית בספר בשם "תיאוריית דלתא", שמבאר כמה מהתפיסות שהנחו אותו ביצירת Hell Sounds.  ב-2005 עבר להתגורר באירופה ונטל חלק בפסטיבל Woodstage לצד מרילין מנסון. שיתוף הפעולה עם Das Ich והלייבל הגרמני התחזק, כך שהחל למקסס אותם ומספר אמנים גרמניים אחרים, וגם את הפרוייקט IWR של מאור אפלבאום. במיוחד, החליט לקשר את הסצינה הישראלית עם זו הגרמנית. harmonia mundi 2: israel,אוסף של אמני דארק טכנו ישראלים, יצא בלייבל הגרמני ב-2006.

אותה שנה שיחרר באתרו הרשמי מתאבן חינמי בשם Ptyl Is Missing, כאשר אלבומו הבא Loki צפוי לראות אור ב-2007.

שירה, תכנות

עומר   אייל

דיסקוגרפיה