קטאמין

[ רוק 2008 - 2004 ]

ביוגרפיה

אסף תאג'ר הוא דוגמא למוסיקאי דו-פרצופי, במובן הטוב של המילה. כשפרץ לתודעה המוסיקלית הישראלית ב-2004 תחת השם קטאמין, הביקורות התלהבו מהמוסיקה הפולקית-אקוסטית האיטית-מלנכולית שיצר. עברה שנה ותאג'ר חשף פן כסאחיסטי ולא מתפשר שאין לו דבר וחצי דבר עם אותו פולק שעמו זוהה עד כה. ועם זאת, אלבומו השני כקטאמין שוב חשף יכולות הלחנה פולקיות נהדרות וביצועים אקוסטים לא פחות מרגשים.

תאג'ר הוא בוגר הרויאל אקדמי בתחום המוסיקה הקלאסית ובעברו ניגן לצד בת' גיבונס (פורטיסהד) ואליוט סמית' המנוח. קטאמין, אותו סם מאלחש, הוא בהחלט שם במה ראוי המתאר נאמנה את המוסיקה של תאג'ר. האי.פי הראשון, שהופק עצמאית, מציג חמישה שירים, אחד מהם גירסת כיסוי לשירם של סוניק יות', Pacific Coast Highway. קליפ אנימטורי יצא לרצועה הפותחת, Flesh & Bones, וזכה לזמן אויר מכובד בערוץ 24, חשיפה שזיכתה אותו בעוד מעריצים ואהדה. מלבד תאג'ר שותף באלבום עידו סגל על גיטרה שניה.

Lag, האלבום השני, יצא ב-2005 בלייבל נו_דיסטריביושן. הפעם נפקד מקומו של סגל וקטאמין הפך מלהקה-של-איש-אחד ללהקה לכל דבר. אמנם תאג'ר אחראי לכל השירים והלחנים (למעט גירסת כיסוי שמופיעה גם באלבום זה, Creep In The Cellar של באטהול סרפרז), אך הפעם גיבו אותו חגי פרשטמן (תופים), אורי פרוסט (גיטרה), אדם שפלן (באס) ושרון קנטור, שתורמת קולות רקע, למשל בשיר Winchester Gun. קטאמין מיעט להופיע ב-2005 והתמקד בשתי להקות רוק בהן חבר - Ex-Lion Tamer ו-Family Butchers. שתי הלהקות טסו לארה"ב להקליט את אלבומיהן - פמילי בוצ'רס עם בוב ווסטון (Shellac) ואקס ליון תיימר עם וורטון ת'ייר (הידוע בעבודותיו עם סוניק יות').

ב-2006 הצטרף ללהקת Pits כממלא מקומו של אלון כספי, שלא חזר עם טליה פרי לארץ (הופיעו כצמד בניו-יורק תחת השם Model T). בד בבד הופיע עם חומרים חדשים לקראת האלבום השני כקטאמין, Forest of Bobo, שראה אור ב-2006 ולווה בחוברת איורים של אמן הקומיקס הניו יורקי סת' טובוקמן. הלה אייר את אחד עשר השירים כסיפור חייו של דב בשם בובו מיציאתו מבית חרושת לחיים אמיתיים ועד לחזרתו מרצון לאריזתו אגב אכזבתו ממה שראה.

בעוד האלבום נותר בגבולות האקוסטים, שולבו בו סממני נויז ורחשי רקע בעזרתם של פולנסקי ופרשטמן. תג'ר לא המתין זמן רב מדי לאחר צאתו ומיד עבר לחומרים חדשים - אפלים וכבדים יותר, שהיוו תפנית דרסטית מחומרי העבר שלו. באוקטובר 2008 ראה אור אוסף של תחנת הרדיו הסטודנטיאלית "רדיו הר הצופים" הירושלמית בשם Where is the Hummus? (פראפראזה על האוסף הראשון של תחנת הרדיו המקבילה מתל-אביב, Where is the Sunshine) ובו מבחר קטעים של הקלטות חיות באולפני הרדיו, ביניהן גירסא של קטאמין ל-Whore, שלא ראה אור לפני כן.

בסוף 2008 השתתף תאג'ר בפסטיבל פולקל'ה החמישי כקטאמין לבדו בפעם השניה ברציפות. פרשטמן הצטרף עוד לפני כן אל מונוטוניקס ובילה זמן ניכר בטור אינסופי מסביב לגלובוס. זואי פולנסקי נעלמה מן העין ונדמה שדרכה של קטאמין הגיעה לקצה. החומרים האחרונים של קטאמין לא ראו אור, אך השפיעו רבות על החומרים המקוריים של פולנסקי, אשר הפציעה ב-2009 לבדה תחת השם Bela Tarr

עברו 8 שנים עד שקטאמין חזרו לתודעה. תאג'ר חבר אל אילון אליקם להקלטת אלבום בשם In Praise of Shadows, אשר ראה אור כאלבום רשת באתר Bandcamp.

שירה, גיטרה

אסף   תאג'ר

גיטרה

אורי   פרוסט

באס

אדם   שפלן

תופים

חגי   פרשטמן

גיטרה, באס

זואי   פולנסקי

שירה

שרון   קנטור

דיסקוגרפיה

פגועי מח על קטמין

רשימת שירים